Mikrovlnky vycházejí z módy. Loni se prodalo nejméně mikrovlnných trub za posledních patnáct let

V loňském roce se v Česku prodalo zhruba 198 tisíc mikrovlnných trub, meziročně o tři procenta méně. Jde o nejnižší počet prodaných mikrovlnek minimálně od roku 2005. Zájem Čechů chladne zejména v případě nevestavných trub, jejichž prodej loni pokles dokonce o čtyři procenta. Naopak vestavné trouby vykázaly jednoprocentní meziroční nárůst, vyplývá ze statistiky společnosti Euromonitor International.
Mikrovlnky vycházejí z módy. Loni se prodalo nejméně mikrovlnných trub za posledních patnáct let. Foto: Depositphotos.com

Vestavné mikrovlnné trouby jsou často součástí základního vybavení kuchyní novostaveb, takže pokračující růst nemovitostního trhu v ČR nahrává poptávce po nich. Hitem byly loni mikrovlnné trouby černé a ty z korozivzdorné oceli, neboli „nerezu“.

Mnoho Čechů je přesvědčeno, že příprava jídla v mikrovlnce jej zbytečné zbavuje vitamínů, popřípadě je vyloženě zdraví škodlivá. S růstem své kupní síly, který loni pokračoval průměrně více než čtyřprocentním tempem, tak častěji dávají přednost klasickým pečícím troubám, které například také nabízejí výkonnější grilovací a jiné funkce než trouby mikrovlnné.

Ústup mikrovlnných trub je zvláště výrazný v porovnání s trendem patrným v případě některých jiných druhů bílé techniky, které zažívají kontinuální růst prodejů díky prosperitě české ekonomiky a růstu kupní díly Čechů. Například myček se loni v ČR prodalo 177 tisíc, meziročně o tři procenta více a nejvíce v historii ČR. Je ovšem samozřejmě pravda, že trh s mikrovlnnými troubami je výrazně nasycenější než ten s myčkami, což poptávku po mikrovlnkách relativně oslabuje.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Opravit levné domácí elektro? Zapomeňte

×
 1. Obávám se, že ji všichni mají doma a je toc, která se nemění každý rok, tak kdo by tak extra kupoval……….to jsou články jen o tom aby se vykázala činnost…………

 2. Mikrovlnky z mody nevycházejí, ale ono není je kam dávat. Nikdo si nepůjde koupit každý rok novou a když mi ta stará ještě slouží, proč ji vyhazovat. Do nového bytu nová mikrovlnka, ale kolik těch nových bytů lidé dostali?

 3. No, asi je trh již částečně nasycen (konečně) a normální mikrovlnka má životnost delší, než jeden rok, což by měl průměrný ekonom vědět, tuplem ” hlavní ekonom Czech Fund”. Obávám se, že lepší angažmá pro autora by bylo : “kartáčovat brabce ve Stromovce”, jak s oblibou říkával můj otec.

 4. Mikrovlnka je z kuchyňských elektrospotřebičů ten nejméně poruchový. Tzn., že většina lidí je už má léta a prostě spotřeba trhu se jen napnila, nebo naplňuje. Takže vycházení z móóóódy je jen nesmysl. Co? Kovando?

  • Já myslím, že domácnostem nejvíc kralují mikrovlnky značek no name. Stojí okolo tisícovky a na běžný ohřev jídla stačí. A těch 5 let taky vydrží, takže není třeba kupovat pořád nové.

 5. Dnešní mikrovlnné trouby,to je v podstatě jen ohřívač jídla,nic jiného asi neumí, nevím.Kdysi dávno v Plzni jsem chodil na obědy do jednoho bistra,jde dělali minutky přesně za dvě minuty,ve veliké mikrovlnné troubě Zn National Panasonic,hranolky se sýrem a dvoubarevné tatarky, vepřenky s hranolky,v podstatě syrové mleté připraveno do válečků a ta trouba to zvládla za 2 minuty!!!!To dnes žádná už neumí,i ten sýr byl vynikající a vše zdravé,bez tuku. Bývalo to v Plzni v Škroupově uluci.Takže ty dnešní jsou v podstatě k ničemu, dělal jsem kdysi pokus a dál hranolky do té trouby,stala se z toho jen kaše, upozorňuji, že ta v té Plzni to nebylo s grilem,jen vysokofrekvenční ohřev,nic více.

 6. První mikrovlnku jsem si koupila v roce 1990 a sloužila do roku 2017. Vzhledem k tomu, že ji používám jen občas k ohřívání jídla a případně rozpuštění čokolády, tak by teoreticky měla vydržet aspoň dalších sedmadvacet let…

 7. A já zrovna zítra kupuji, ETA a jen na ohřev ji používám, nyní mám už moc let, tak proto, ale pořád je krásná a funguje, půjde do kanclu ještě :-). Na ohřev je super, a jelikož jsem sama , už nevařím jen třeba na jeden oběd, ale na dva. 🙂

 8. Mikrovlnka nám šla před lety z baráku a vůbec nechybí. Ohřívala, grilovala i pekla. To všechno zvládne i pořádná pečící trouba. Zdraví nám bylo přednější, než rychlost ohřevu jídla na talíři.

  • Ohřev jídla mikrovlnkou je snad nezdravější než klasický nebo jste se bál unikajícího mikrovlnného záření?

 9. Tak kdo jí chce, tak už jí asi má a ty staré vydrží i přes 20 let, tak není potřeba kupovat. Jednoduchý.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Jak Češi utrácejí v době karantény

Na základě objemu transakcí klientů České spořitelny jsme spočítali, že výdaje domácností poklesly po 16. březnu, kdy byla zavedena karanténa, téměř o čtvrtinu. Klienti prakticky přestali kupovat oblečení a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mobilní telefonát o právě skončeném nevolnictví

Poradna
Konečně dobrá zpráva! Není však o koronaviru, a tak si jí prakticky nikdo nepovšiml, i když se přímo týká milionů lidí. První dubnový den skončilo dlouhá desetiletí trvající nevolnictví všech, kteří využívají služeb mobilních operátorů.
Rolovat nahoru