Milionářů přibývá. Kdo s letošním výdělkem dosáhne na magickou metu?

Celkový roční výdělek přesahující milion korun býval takřka nedosažitelnou metou. Jenže lidí, kteří za dvanáct měsíců dosáhnou na tuto magickou hranici, díky zvyšování platů stále přibývá. Letos k nim přibydou další pracovníci z různých profesí.

Bývaly doby, kdy na magickou metu milionu korun za rok dosáhla jen hrstka vyvolených. Foto: Pixabay

Bývaly doby, kdy na magickou metu milionu korun vydělaných za jeden rok dosáhla maximálně hrstka vyvolených – ředitelé bank, energetických firem nebo podniků se zahraničním šéfem. Samozřejmě stále platí, že nejvyšší mzdy pobírají nejčastěji členové vrcholového managementu velkých a úspěšných firem. Jejich výdělky spolu s bonusy dosahují i podstatně vyšších částek, než je „pouhý“ milion korun ročně.

Stále častěji však na celkovou roční hrubou mzdu překonávající milion korun dosáhnou pracovníci na pozicích ve středním managementu. „Milion si mohou vydělat i lidé mimo řídicí funkce, jako jsou vysoce cenění specialisté. Jde například o IT vývojáře a programátory,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Mimochodem: podle poslední Zprávy o světovém bohatství, kterou loni zveřejnila společnost Capgemini, žije v Česku 25 400 dolarových milionářů, přičemž jejich počet roste rychleji, než je celosvětový průměr.

PRAŽÁKŮM JE HEJ…

Milionovou roční mzdu mohou letos očekávat také odborníci v řízení a plánování výroby, v logistice, nákupu a inženýrství. Na takto vysoký plat ale mohou dosáhnout i úspěšní obchodníci nebo oblastní manažeři. Milion vydělávají dobří advokáti, špičkoví lékaři i různí projektoví manažeři napříč obory. Pod milion se nedostanou mimo jiné ani zkušení odborníci na finančních pozicích.

Na výšku platu má vliv také region, kde pracovník žije. Například zkušený pracovník zodpovědný za firemní finance vydělá v Praze za rok více než milion korun, ale v menší obci daleko od krajského města může být jeho příjem poloviční. U obchodníků nebo v případě vedoucích týmů není vysoký plat fixní, ale díky dosaženým výsledkům se spolu s prémiemi mohou dostat přes milionovou hranici.

Ostatně rozdíly v platovém ohodnocení mezi Prahou a zbytkem republiky ukazuje třeba výška průměrného platu, jak ji eviduje Český statistický úřad. Ve třetím čtvrtletí loňského roku dosáhla průměrná měsíční mzda zaměstnanců v Praze na hodnotu 36 312 korun, přičemž celorepublikový průměr byl 29 050 korun – o 25 procent nižší. Největší rozdíl byl mezi Prahou a Karlovarským krajem, kde zaměstnanci brali měsíčně v průměru o zhruba 11 tisíc korun méně než v hlavním městě.

ZKUŠENÍ VYDĚLÁVAJÍ VÍC

Milionový plat mohou očekávat zaměstnanci s bohatými zkušenostmi. „Lidé obvykle bývají pracovně na svém kariérním vrcholu, když je jim okolo padesáti let. V tomto věku lze také očekávat nejvyšší příjem,“ uvádí Tomáš Surka.

A jak si dosažení vysoké příjmové hranice naplánovat? Kdo chce hodně vydělávat, neobejde se bez zkušeností ve svém oboru, musí si umět naplánovat svou kariérní dráhu, pracovat na ní, neustále rozšiřovat své vzdělání a sbírat zkušenosti. Stranou nesmí zůstat ani cizí jazyky. „Velmi důležitým faktorem je také schopnost navazovat vztahy a umět svoje schopnosti správně prodat,“ tvrdí personalista.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.