Ministerstvo financí je v prognóze růstu ČR znatelně opatrnější než centrální banka

Názor
Hned tři klíčové instituce – ministerstvo financí, Evropská komise a Česká národní banka – aktualizovaly včera svoji prognózu růstu české ekonomiky v letošním a příštím roce. Nejoptimističtější je pro letošek i rok 2020 centrální banka. Pozoruhodný je zvláště poměrně citelný rozdíl jejího odhadu růstu pro příští rok a odhadu pro to samé období z pera ministerstva financí.
Ministerstvo financí je v prognóze růstu ČR znatelně opatrnější než centrální banka. Foto: wikimedia.org, ŠJů

ČNB předpokládá růst ve výši 2,4 procenta, zatímco ministerstvo jen ve výši dvou procent. Rámcově schválený rozpočet přitom staví na předpokladu růstu české ekonomiky v roce 2020 ve výši 2,2 procenta.

Pokud by se tedy naplnila nová prognóza ministerstva, už z tohoto titulu je třeba na příjmové straně rozpočtu pro příští rok odečíst řádově několik miliard korun. Ty do něj nepřiputují právě z toho důvodu, že ekonomika poroste tempem dvou procent, místo do dneška předpokládaných 2,2 %.

Nutno však podotknout, že ministerstvo financí bývá ve svém dohadu růstu konzervativnější než Česká národní banka. A to právě i z toho důvodu, aby nepřiměřeně optimistický scénář vývoje v následujícím roce nedal politikům příliš kuráže pro další požadavky navyšování rozpočtových výdajů.

PSALI JSME:
Výdaje státního rozpočtu se utrhly ze řetězu

Odhad České národní banky na druhou stranu může být až příliš optimistický, neboť centrální banka je institucí hospodářské politiky a její prognóza ovlivňuje například rozhodnutí soukromého sektoru o intenzitě investic v nadcházejícím období. Pokud bude centrální banka pesimistická, může růst podvázat už je z titulu svého vlivu, který na ekonomiku v popsané „psychologické“ rovině má.

Zprůměrováním odhadů růstu ministerstva financí a ČNB získáváme hodnotu 2,2 procenta. Nikoli náhodou jde zároveň o odhad růstu Evropské komise pro rok 2020. Evropská komise opírá svůj odhad růstu do značné míry o kvalifikovaně zpracované, „zprůměrované“ odhady klíčových českých institucí.

Takže právě úroveň růstu české ekonomiky ve výši 2,2 procenta je pro příští rok tou v tuto chvíli realisticky nejpravděpodobnější. Což je dobrá zpráva, neboť právě o takovou hodnotu se – jak už je řečeno – ministerstvo financí opíralo při sestavování státního rozpočtu na rok 2020.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V čerpání evropských peněz Česko stále patří k podprůměrným státům EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.