
Aktuální podmínky na finančních trzích totiž nepřejí právě cenným papírům s delší splatností, které ztrácejí nejrychleji na ceně. Celkově ale poptávka trhu výrazně předčila nabídku, což je pravděpodobně i důvod, proč ministerstvo financí urychluje svou emisi státních dluhopisů.
V současnosti finanční trhy zhruba očekávají, že by výsledný deficit státního rozpočtu mohl být nižší, než s čím počítá schválená legislativa.
Poslední vývoj pandemie a prohlášení ze strany ministerstva financí však naznačují, že si situace vyžádá další výdaje a v krajním případě by se mohl plánovaný deficit ještě navýšit. To by znamenalo i vyšší emisi státních dluhopisů a jejich další ztráty na ceně.
Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.
Pokud vezmeme v potaz i aktuálně schválený úvěr od Evropské komise v objemu jedné miliardy eur, tak si podle našich výpočtů ke včerejšímu dni vláda zajistila zhruba 250 mld. Kč, což je necelých 40 procent z celkové potřebné částky. U té však stále předpokládáme deficit státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.
Aktuální vývoj ale naznačuje, že by výsledek mohl být horší. Proto bude zásadní březnová statistika státního rozpočtu, která ukáže reakci ekonomiky na nová opatření vlády a skutečné čerpání nových kompenzačních programů.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)