Ministerstvo financí si už zajistilo 70 % všech letošních výpůjčních potřeb

Názor
V poslední květnové aukci státních dluhopisů ministerstvo financí získalo 14 miliard korun. Investoři přitom poptávali více než trojnásobek. Největší zájem byl o dluhopis se splatností jedenáct let, který se prodal s průměrným výnosem 1,67 procenta. Vysokou poptávku ale zaznamenaly všechny tři nabízené dluhopisy.
Ministerstvo financí si už zajistilo 70 % všech letošních výpůjčních potřeb. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Aukce v tomto týdnu tak navázala na úspěšnou vlnu zájmu, kterou pozorujeme zhruba od začátku dubna, kdy poptávka investorů po spíše průměrných měsících vzrostla zhruba na dvojnásobek. To je i hlavním důvodem klesajících výnosů státních dluhopisů, které např. při desetileté splatnosti klesly za poslední dva měsíce z dvou procent na současných 1,7 procenta.

Atraktivní výnos, vidina zvyšování úrokových sazeb ČNB a posilování koruny přitáhly velkou pozornost investorů. Na druhé straně ministerstvo financí postupně snižuje nabídku státních dluhopisů. Výsledkem tak je snaha finančních trhů kupovat vše, co se objeví v nabídce.

Od začátku roku si podle našich výpočtů ministerstvo financí zajistilo již zhruba 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Náš odhad vychází z předpokladu výsledného letošního deficitu státního rozpočtu ve výši 400 mld. Kč. Nižší deficit je podle nás i důvodem klesající nabídky dluhopisů ze strany ministerstva a jejich zdražování na finančních trzích, resp. poklesu výnosů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Rostoucí dluhy budeme muset zaplatit všichni,“ říká analytik

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru