Ministerstvo průmyslu chce kontrolovat výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů kvůli vyplácené podpoře

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (ZPOZE) a plánuje tzv. kontroly překompenzace vyplácené podpory. Tato opatření by představovala zásadní změny současné praxe, jak upozornila poradenská společnost PwC Česká republika. Podle expertů má navrhovaná úprava zároveň i několik nedostatků a nejasností.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle resortního vyjádření byla novela zákona „velmi důsledně připravována, diskutována a konzultována, a je výstupem široké meziresortní pracovní skupiny, složené ze zástupců všech dotčených ministerstev, podnikatelského sektoru a sektoru obnovitelných zdrojů energie“. Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy přesto – i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení – mají k novele výtky.

Prostřednictvím kontrol překompenzace stát monitoruje, zda výrobci elektřiny nedosahují nadměrné výnosnosti z investovaných prostředků díky veřejné podpoře, a může přistoupit i ke snižování této podpory. Doposud proběhla pouze dobrovolná fáze šetření, v níž MPO rozeslalo dotazníky vybraným výrobcům energie – šlo o provozovatele všech výrobců energie z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu v letech 2006-2009.

K individuálním kontrolám jednotlivých elektráren pak bude novelou ZPOZE pověřena Státní energetická inspekce. Při zjištění nadměrné podpory bude moci inspekce zahájit řízení, které pro provozovatele elektrárny může znamenat faktické snížení podpory.

PSALI JSME:
Ministerstvu financí rostou kvůli solárním arbitrážím náklady za právní služby

Podle odborníků společností PwC Česká republika a Frank Bold Advokáti má navržený systém kontrol překompenzací několik nedostatků. „Navrhovaná právní úprava kontrol jednak neodůvodněně stanovuje různou úroveň výnosů pro jednotlivé typy výroben, zároveň také nezohledňuje efektivitu některých výrobců při výstavbě výroben. Kontroly překompenzací tím mohou mnoha podnikatelům způsobit zmaření investic nebo dokonce způsobit insolvenci,“ přibližuje situaci advokát Martin Maňák z právní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Dalším problémem je navázání kontrol na údaje z účetnictví, což může znevýhodnit některé skupiny investorů. „Navázání kontrol na údaje z účetnictví může znevýhodnit investory, kteří přípravu, výstavbu a provoz elektráren zajišťovali sami, ve srovnání s investory, kteří měli na tyto činnosti externí dodavatele,“ říká partner poradenské společnosti PwC Česká republika Jan Brázda.

„Zatím nevíme, jak k tomuto problému bude přistupovat Ministerstvo průmyslu a obchodu, resp. Státní energetická inspekce. Napovědět by nám měl návrh prováděcí vyhlášky k novele ZPOZE, který bude obsahovat referenční hodnoty technickoekonomických parametrů pro jednotlivé typy elektráren. Nevíme ale, kdy bude návrh této důležité vyhlášky zveřejněn,“ dodává.

PSALI JSME:
Metodika MŽP k rozvoji „zelené energetiky“ je spíše zklamáním

Novelu ZPOZE připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které se ji chystá v příštích měsících předložit vládě. Další důležitou změnou, kterou novela přinese, je zavedení aukcí, v nichž by žadatelé o podporu výroby elektřiny měli mezi sebou soutěžit. Podporu by tedy získali jen ti, kdo jsou schopni elektřinu vyrábět nejlevněji.

Řada asociací, včetně Svazu průmyslu a dopravy, Svazu moderní energetiky nebo Solární asociace, dlouhodobě kritizují také to, že MPO v novele nezařadila do plánovaných energetických aukcí velké solární zdroje. „Centrální bod naši kritiky je, že zákon nemá definovat, jaké zdroje se mají objevit v aukci, a které ne. Konkrétní podoby samotných aukcí stejně poté bude definovat vláda,“ uvedl již před měsícem v médiích šéf Solární asociace Jan Krčmář.

MPO navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Stát by si měl určit, kolik chce mít např. větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však v těchto aukcích chybí.

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.