Ministerstvu financí rostou kvůli solárním arbitrážím náklady za právní služby

Velké výdaje ze strany státu v probíhajících arbitrážních sporech předpokládalo ministerstvo financí už v loňském roce, kdy proběhlo výběrové řízení na zastupování českého státu v tzv. solárních žalobách. Nyní už je zřejmé, že za dobu působení Andreje Babiše na ministerstvu financí narostly náklady na externí právní služby resortu související se solárními arbitrážemi o sto šedesát procent.

Ilustrační foto: Pixabay

Na to, že ministerstvu financí skokově rostou náklady za externí právní služby, upozornila Česká televize. Uvedla, že tyto náklady, které jsou nyní o sto šedesát procent vyšší než v roce 2013, zvýšily zejména solární spory.

Přesná čísla však ČT ani ministerstvo nezveřejnily. Stojí za zmínku, že externí právníci v jednom jediném sporu se švédskými investory do fotovoltaiky přišly před pár lety Rumunsko na více než 11,5 milionů dolarů, tedy v korunách na více než čtvrt miliardy.

Pravidla pro dotace se změnila

Jednou z investic, kvůli které nyní Český stát čelí arbitráži, jsou fotovoltaické elektrárny patřící společnosti Energy 21. Významný podíl v tomto rozsáhlém projektu měla dříve finanční a investiční skupina Natland Group. Televize upozornila, že vláda slíbila podnikatelům dotační podmínky, ty se ale v průběhu dalších let změnily. Stát prý investory obelhal a způsobil jim miliardové škody.

„Český stát nejprve nalákal soukromé investory do fotovoltaiky, aby mu pomohli splnit evropské regule o podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Následně ale přijal taková opatření, která měla zcela zásadní vliv na hodnotu a na zhodnocení těchto investic,“ uvedl Pavel Lukeš, mediální zástupce investora, společnosti Natland Group.

ČR uvalila zvláštní daň ve výši 26 procent na výnosy z provozu solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. V roce 2014 se tato daň snížila na 10 procent. Celkem na ní stát za první čtyři roky vybral přibližně 20 miliard korun.

Více arbitráží, více nákladů

Podle Babiše jsou ale nyní externí právní služby související se solárními arbitrážemi levnější a ministerstvo financí prý teď platí víc, protože řeší víc arbitráží. S tím ale podle televize nesouhlasí předchozí administrativa. Její zástupci upozorňují, že Babiš vytýkal svému předchůdci Kalouskovi systém najímání externích právníků, ke kterému se nyní sám vrací.

„Na ministerstvu financí není jediný právník, který by s tím měl jakoukoliv zkušenost, takže samozřejmě ty náklady zvyšuje i to, že v podstatě metodicky a strategicky to nemá kdo řídit,“ citovala ČT bývalého šéfa oddělení mezinárodní ochrany investic MF Radka Šnábla.

Bývalý šéf rovněž připomněl: „My jsme nikdy neprohráli a ve většině případů, tedy až na jediný, jsme dokázali náklady vždy vyhrát zpátky.“

Změna právního zastoupení

Otázkou je, zda tomu bude tak i nyní. Někteří právníci upozorňují, že není ku prospěchu věci, pokud se ve složitých a náročných sporech, jakými bezesporu solární arbitráže jsou, „přepřahá“. Tedy pokud kterákoliv ze stran vymění svého právního zástupce. „Kvalita právního zastoupení nebyla primárním důvodem změny,“ vysvětlila vloni v rozhovoru pro týdeník Ekonom Marie Talašová, ředitelka odboru Mezinárodní právní služby.

Mezinárodní investiční případy se podle ní svou administrativní náročností odlišují od většiny komerčních sporů. „Také je potřeba expertizy zkušeného zahraničního advokáta, protože tato řízení neprobíhají podle českého práva a ani na území České republiky,“ odpověděla na otázku, proč stát solární arbitráže neřeší sám.

×
  1. Tohle demokraci dělá-že okrádá stát a na koncec vyhraje spor , On jenom například když zaplatí soudy dá 20 -miliardy USD -ale získá 115,- miliard USD -tak proč ne riskovat – nejvyšý soud -dá za pravdu Jemu . Putin udělal velký gesto že takového nebezpěčného zvíře nechal vypustit z vězení -to byla fatální chyba -no každý na svojí -omylu se naučí -přiště jak postupit stakového človíčka -pustit na slobodu -zaplatí aj celou EU-nikdo ne kouká nato že sou to špinavé peníze -Bohužel -taková je pravda!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Místo do vězení na radnici. Pokrok?

Říká se tomu pokrok. Dříve za krádež bochníku chleba hrozilo i několik let na galejích. Dneska si můžete nezaplacených pecnů odnést i tři stovky a půjdete se leda tak zpovídat obecnímu úředníkovi, který vám nejvýš …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdo je viník a kdo oběť? Poválečný odsun pohledem přímých účastníků

Rozhovor
Masové vysídlení původního německého obyvatelstva z Československa v letech 1945 až 1948 zůstává nadále jedním z citlivých bodů česko-německých vztahů a také českého výkladu vlastní historie. Právě o této etapě moderních dějin pojednává nový unikátní dvoudílný dokument Odsun-Vertreibung, který vznikl v česko-německé spolupráci.
Rolovat nahoru