Metodika MŽP k rozvoji „zelené energetiky“ je spíše zklamáním

Názor
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) mělo do roku 2016 a navrhnout  podmínky a zpracovat odborný podklad pro vymezování lokalit vhodných pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE).  S dvouletým zpožděním nyní vydalo dokument Aktualizace metodického návodu „Vyhodnocení možností umístění větrných a fotovoltaických elektráren z hlediska ochrany přírody a krajiny", v němž víceméně oprášilo devět let starou metodiku.
Ilustrační foto: Pixabay

Aktualizace metodiky obsahuje kromě textové části i mapovou přílohu, v níž je jasně vidět, kde v ČR jsou lokality nevhodné, spíše nevhodné a vhodné. MŽP toto rozdělení provedlo podle zásad ochrany přírody a krajny a výsledkem je uspořádání, v němž téměř všude tam, kde je větrný potenciál, jsou lokality označené žlutou jako území spíše nevhodné či přímo hnědou barvou jako území nevhodné pro výstavbu větrných elektráren.

PSALI JSME:
Zelená energetika poprvé v historii zaměstnává více než 10 milionů lidí

V případě území nevhodného pro výstavbu elektrárny lze předpokládat, že výstavba nebude pravděpodobně v rámci povolovacího procesu z titulu chráněných zájmů povolena.

V případě území spíše nevhodného pro výstavbu elektrárny  je nutné počítat v rámci povolovacího procesu s omezeními či podmínkami výstavby. Zda bude celkové stanovisko dotčených správních orgánů kladné či záporné, bude záviset na respektování limitů, umístění a rozsahu záměru, navržených kompenzačních opatření, příp. způsobu provedení záměru.

Je-li území klasifikováno jako obecně vhodné pro výstavbu elektrárny, nejsou v preventivní studii predikovány bariéry výstavby. Zároveň však zařazení do tzv. zelené zóny neznamená automatický nárok na povolení záměru.

MŽP se v deset let staré metodice věnovalo i solárním elektrárnám, což v době solárního boomu, kdy se fotovoltaické elektrárny (FVE) stavěly na zelené louce, mělo své opodstatnění. Nynější aktualizace však takový smysl postrádá, proto nepovažujeme za důležité tuto část metodiky více komentovat. Platí jen, že podle metodiky je rušivý vliv FVE výrazně nižší než u větrných elekráren. Metodika se dále zabývá dopadem FVE na biotopy, důsledky používání herbicidů a otázkou vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu.

PSALI JSME:
Obnovitelné zdroje zachrání až 7 milionů životů, říká šéf Aliance pro energetickou soběstačnost

Úkol plynoucí z Aktualizace Politiky územního rozvoje reagoval na odůvodnění rozsudků Nejvyššího správního soudu, jimiž naše advokátní kancelář dosáhla zrušení omezení či zákazů pro výstavbu větrných elektráren v pěti krajích ČR. Podmínky pro jejich výstavbu byly v jednotlivých krajích značně nejednotné, což je podle soudu v rozporu s tím, že ČR je unitární stát. Podle něj se přírodní a krajinné hodnoty v jednotlivých krajích od sebe zásadním způsobem neliší, aby to odůvodňovalo diametrálně rozdílný způsob regulace větrných elektráren.

Metodika, která má být splněním tohoto úkolu, je pro nás spíše zklamáním. Ve srovnání se svou dřívější, devět let starou verzí, nepřináší téměř žádné nové informace a nelze od ní čekat, že nějakým způsobem přispěje k rozvoji větrné nebo solární energetiky v jednotlivých krajích. Spíše naopak.

Autor je advokát a partner ve společnosti Frank Bold Advokáti
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.