Míra nezaměstnanosti nepřestává udivovat

Názor
Podzimní ekonomický „náraz“ se zatím nekoná. Míra nezaměstnanosti podle ministerstva práce a sociálních ke konci letošního září vykázala úroveň 3,8 procenta, která je vzhledem k pandemickým okolnostem a celkové ekonomické situaci u nás i ve světě až zázračně nízká. Zůstává nadále nejnižší jak v rámci zemí EU, tak OECD.
Ilustrační foto: Archív

Během září stoupla míra nezaměstnanosti pouze v hlavním městě Praze, v ostatních krajích ČR buď zůstala na srpnové úrovni, nebo dokonce poklesla. Trh práce tedy dokázala absorbovat i čerstvé absolventy škol, kteří každoročně přes léto a pak v září hledají pracovní uplatnění. Nutné ale říci, že tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určeny pro lidi se základním či nižším vzděláním. Na druhou stranu, poptávka po kvalifikovanější práci se mnohdy ve statistice Úřadu práce ani neobjeví, neboť zaměstnavatelé takové pracovníky hledají jinými cestami.

Stále příznivá situace na tuzemském trhu práce svědčí o tom, že před letošním úderem koronaviru na něm existoval značný „polštář“ extrémně nízké míry nezaměstnanosti a historicky rekordního počtu volných pracovních míst, který nyní stále tlumí dopad probíhající koronavirové krize. Ten pochopitelně tlumí také vládní opatření na podporu zaměstnanosti, jako je program Antivirus.

Přesto je třeba v posledním letošním čtvrtletí počítat s růstem míry nezaměstnanosti, a to až k úrovni pěti procent. V posledních třech měsících roku a pak dále v roce 2021 se bude v rostoucí míře projevovat efekt odeznění či zmírnění vládních podpůrných opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti. Firmy tak také budou moci lépe vyhodnotit, jak si skutečně stojí – pak se spíše odhodlají ke krokům za účelem snížení nákladů, včetně právě propouštění.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vzhledem k propadu ekonomiky je nezaměstnanost extrémně nízká

×
  1. Vše je podvod,jsou desítky tisíc lidí na sociálce nebo vyřazených z úřadu práce.Dále mnoho lidí v předčasných nebo invalidních důchodech.Co vím od známých co jsou na úřadu práce tak musí co nejvíce lidí vyřadit z evidence jinak nedostanou žádné prémie.To samé je na STK,když nevyřadí alespoň 12% vozidel z provozu tak nastoupí kontrola z Prahy a začnou vše kontrolovat zpětně na kamerách nebo nasadí agenta provokatéra se starou károu a velkým úplatkem v kapse.Taky už nikdo neprotáhne auto cizímu a neznámému člověku.Musí Vás znát mnoho let a vědět že jste čistý a nemáte z úřady nic společného.

  2. Mě to nijak neudivuje,sám jsem celý život nikde nepracoval,peněz mám kvanta,tak proč bych si ničil zdraví nějakou-prací ??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Práce na dohodu je výhodnější než loni

Přijít o dobrého pracovníka? To většina firem vidí až jako poslední řešení, proto se snaží hledat nouzové řešení v podobě zkrácených úvazků, sdílených pozic a v neposlední řadě i větším využití dohod o provedení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru