Míra úspor domácností je na rekordní úrovni

Názor
Česká ekonomika podle třetího zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,6 procenta a její meziroční pokles činil 4,8 procenta. Ve srovnání s druhým odhadem je tak v meziročním srovnání o desetinku hlubší.  Revize ve struktuře byly pouze drobné. Směrem nahoru byly revidovány vládní výdaje, dolu pak investice a zásoby. Za celý loňský rok domácí ekonomika poklesla o 5,6 procenta.
Ke stoupajícím úsporám domácností přispívá jak pokles jejich výdajů, tak i růst příjmů. Ty se domácnostem ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku reálně mezičtvrtletně zvýšily o 2,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společně s posledním odhadem byly zveřejněny i údaje ze sektorových účtů. Uzavření kamenných obchodů a s tím spojený pokles výdajů se odrazil ve výrazném růstu míry úspor domácností. Ta dosáhla historicky nejvyšší úrovně 23,3 procenta. Meziročně tak byla vyšší o 9,2 procentního bodu.

Vzhledem k tomu, že obchody byly uzavřeny v podstatě celé první čtvrtletí a většině domácností se zvýšil disponibilní důchod v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy, je možné, že rekordní výsledek bude v letošním prvním čtvrtletí pokořen. Ke stoupajícím úsporám ale přispívá nejen pokles výdajů, ale i růst příjmů. Ty se domácnostem ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku reálně mezičtvrtletně zvýšily o 2,1 procenta.

Poměrně dobré zprávy přišly ze strany nefinančních podniků. Míra jejich zisku dosáhla v závěrečném čtvrtletí loňského roku 45,2 procenta, což je pouze o 0,4 procentního bodu méně, než v předchozím čtvrtletí, kdy ekonomika byla otevřená. Ve srovnání s loňským rokem pak byla míra zisku o 1,7 procentního bodu vyšší.

PSALI JSME:
Vláda Čechům snížila daně, ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech

Dle údajů statistického úřadu tento vývoj ovlivnily přijaté dotace. Z dat je patrné, že firmy se již s pandemií umí vypořádat podstatně lépe, než na jaře loňského roku. Tehdy míra jejich úspor poklesla na 43,9 procenta. Kde se ale stále pandemie projevuje negativně, je míra investic. Ta se ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně snížila o 0,7 procentního bodu na 26,1 procenta, což v meziročním srovnání znamená pokles o 4,8 procentního bodu.

V důsledku přetrvávajících pandemických opatření ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zřejmě poklesne. Zakázky v průmyslu sice rostou, podniky se však musejí potýkat s problémy s dodávkami, v některých segmentech chybí i pracovní síla. Maloobchod trpí uzavřením kamenných obchodů, což prodeje přes internet nemají šanci vykompenzovat.

Omezení jsou již dlouhá, což se odráží i v padající spotřebitelské důvěře. Vakcinace se zatím rozjíždí jen pomalu, a tak ani vstup do druhého čtvrtletí nevypadá nejrůžověji. Výraznější oživení ekonomiky tak očekáváme až ve druhém pololetí letošního roku. Pro celý rok 2021 očekáváme růst českého hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta s tím, že rizika tohoto odhadu jsou ve světle posledního vývoje pandemie vychýlena ve směru nižšího růstu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podnikatelská i spotřebitelská nálada se v březnu výrazně zhoršily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru