Mírný pokles inflace

Názor
Spotřebitelské ceny se v průběhu června zvýšily o 0,5 procenta, a to především v důsledku dalšího zdražování pohonných hmot, sezónně vyšších cen oblečení a obuvi, rekreací a v neposlední řadě i v důsledku nových cen po rozvolnění v oblasti HORECA (hotely a restaurace, pozn. red.).
Velkou neznámou byl až do tohoto týdne vývoj cen v hotelech a restauracích po rozvolnění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční inflace se oproti předchozímu měsíci snížila o desetinu procentního bodu na 2,8 procenta. Hlavní podíl na aktuální inflaci v ČR má dražší doprava, tedy především zdražující pohonné hmoty, kterým navíc sekundují v této kategorii i zvyšující se ceny osobních automobilů.

Hned v závěsu za dopravou stojí alkohol a cigarety a třetím v pořadí je bydlení. Růst nákladů na bydlení přitom stále ještě brzdí levnější elektřina a zemní plyn, nicméně je otázkou, jak dlouho ještě potrvá, než se do nich „propíšou“ vyšší ceny těchto komodit na zahraničních burzách.

Velkou neznámou byl až do tohoto týdne vývoj cen v hotelech a restauracích po rozvolnění. Podle zveřejněných dat statistického úřadu se tyto ceny zvýšily za poslední měsíc v průměru jen o jedno procento. Meziročně jsou výše o 3,3 procenta, takže zatím k žádnému dramatickému zdražování v rámci ČR nedochází. Ale jde samozřejmě o průměr, který maže regionální rozdíly jak v úrovni, tak v dynamice cen.

PSALI JSME:
Inflace zatím stále běží rychlejším tempem

Inflace bude mít tendenci v dalších měsících ještě mírně klesat, a to především vlivem loňského srovnávacího základu, avšak na konci roku se vrátí zhruba na současné hodnoty. Mírného poklesu inflace bychom se mohli dočkat v příštím roce, avšak ve hře je stále ještě mnoho neznámých včetně dalšího vývoje pandemie, stabilizace trhu komodit, síly domácí poptávky, oživení cestovního ruchu…

V neposlední řadě budoucí inflaci ovlivní, zda se podaří automobilovému průmyslu rozjet na plno výrobu nebo nakolik se spotřebitelských cen propíše neustálé zvyšování cen silové elektřiny na burzách v zahraničí.

V každém případě zveřejněná inflace nejspíše nijak neovlivní nastavení České národní banky. Ta proto už na svém srpnovém zasedání nejspíše opět zvýší svoji hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak inflace zamává s nemovitostmi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB