Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?

Názor
Ministr financí Zbyněk Stanjura zběsile hledá nové příjmy do státního rozpočtu. Už před delší dobou avizoval, že zruší stávající tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a místo nich zavede sazby jen dvě. Původně tvrdil, že důvodem je zjednodušení systému daní, nikoli vyšší inkaso.
Oficiálně se mluví o tom, že z nejnižší 10% sazby půjde do nejvyšší 21% sazby třeba vodné a stočné či točené pivo. To jsou dvě politicky velmi citlivé položky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hned po oznámení původního návrhu jsem tvrdil, že to je holý nesmysl. Pokud by někdo chtěl zjednodušit systém, zavedl by jen jednu sazbu DPH. Dělat změny, aniž by došlo ke zvýšení inkasa z daně, mi přišlo zbytečné. Už před pár měsíci jsem psal, že největší hrozbou je přesun jednotlivých položek do jiných sazeb.

Prázdné hospody

A už je to tady. Oficiálně se mluví o tom, že z nejnižší 10% sazby půjde do nejvyšší 21% sazby třeba vodné a stočné či točené pivo. To jsou dvě politicky velmi citlivé položky. Hospody si již teď stěžují, že budou muset zavírat, protože si lidé po covidu zvykli pít někde po garážích, k čemuž se nyní přidá ještě dražší pivo.

Jestliže dnes mají v hospodě velké pivo za 59 korun, po změně daně bude stát 64,9 Kč. Hospodský z navýšení ceny neuvidí samozřejmě ani haléř. Můžeme se vsadit, že mu to další hosty do podniku nenažene. Situace hospod se tímto krokem jen zhorší.

Z 10% sazby do 14% sazby se mají přesunout například léky či veřejná doprava, což jsou další politicky velmi nepříjemné položky. Některé skupiny lidí, jako jsou třeba důchodci, kteří užívají více léků než zbytek populace, najednou pocítí vyšší růst výdajů.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Inflace není vládní prioritou

To vše jsou výrazné inflační tlaky. Přitom teď se míč v boji s inflací nachází na straně vlády, jež by měla snížit výdaje a tím i inflační tlaky. Místo toho ale zvýší daň, čímž se zvedne i inflace. Inflace evidentně není vládní prioritou.

Inflaci by měly dusit položky, které se přesunou z vyšší do nižší sazby. Přesun z 15% sazby do 14% se čeká potraviny. Lidé by tento krok měli vítat, jenže i zde nacházíme háček. Když vidíme, jak se chovají obchodní řetězce, nezdá se, že by tady byl někdo připraven zlevnit.

Poslední růst cen potravin byl tak razantní, že se bojím, že zde konkurence nefunguje tak, jak by měla. Nemyslím si, že by někdo kvůli tak nepatrné změně DPH potraviny zlevnil. Sleva přijde z jiného důvodu, nikoli kvůli DPH. Takovým důvodem pro zlevnění může být třeba větší dovoz levného obilí z Ukrajiny.

Vyšší inkaso nespraví deficit

Ačkoli vláda původně tvrdila, že změna sazeb DPH bude rozpočtově neutrální, dnes ministr tvrdí, že inkaso bude vyšší o 24 miliard korun. To je pro prázdnou státní kasu jistě dobrá zpráva. Jenže pokud máme deficit jen za první tři měsíce roku na úrovni 166 miliard korun, neřeší se tím vůbec nic. Problémem státní kasy totiž nejsou příjmy, ale naopak výdaje, které je potřeba osekat.

PSALI JSME:
Počet státních zaměstnanců letos výrazně narostl

Za posledních deset let dramaticky přibylo státních zaměstnanců. Na trhu práce je nedostatek lidí, protože ho vyluxoval stát. Tyto lidi je třeba vrátit do tržního sektoru. Další položkou, v níž může stát šetřit, jsou dotace.

Poslední zpráva Nezávislého kontrolního úřadu ohledně dotací je děsivá a ukazuje, že dotace ničí ekonomiku. Sečteno a podtrženo, vize zjednodušení daní se nekoná. Stále bude chaos v tom, co patří do které sazby.

Kdybych chtěl daně zjednodušit, tak zavedu jednu daň. Stále zde budeme mít ráj pro daňové poradce. Zvýšení daní navíc přiživí inflaci v době, kdy je stále velmi vysoká. Zvýšení inkasa DPH sice pomůže rozpočtu, ale není to řešení rozklížených veřejných financí. Tím by bylo snížení vládních výdajů.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům. Půjde nejspíše o maskované zvýšení daně občanům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB