
Nejvíce sledujících na TikToku a Instagramu dohromady má zase pro změnu Alice Weidelová, spolušéfka Alternativy pro Německo, kandidátka této strany na kancléřku. Lídři stran současné vládní koalice kancléře Olafa Scholze za těmito političkami na sociálních sítích poměrně výrazně zaostávají.
V oblíbenosti na TikToku citelně ztrácejí dokonce i na Sahrou Wagenknechtovou, další levicovou lídryní. Bývalá členka Levice dnes vede stranu Aliance Sahry Wagenknechtové. Na zmíněné političky na sítích ztrácí nejen nynější vládní lídři, leč i Friedrich Merz, lídr křesťanských demokratů a pravděpodobný nadcházející kancléř země.

Levici volí zhusta zklamaní příznivci Zelených, kteří podle nich v Scholzově vládě nakročili až příliš do kompromisního politického středu. Přičemž, co hůř, se navíc celý politický střed sune blíže k pozicím Alternativy pro Německo, zejména v otázce imigrace. Takový posun je pro četné mladé hororem.
Pro mladé příznivce Alternativy pro Německo je ale tento posun naopak stále až příliš pomalý. Chtějí zásadní proměnu německé politické scény. Chtějí mít Německo opět velké. A ekonomicky silné. Což si vlastně přejí i mladí příznivci Levice, byť by to tak neřekli. I je sžírají ekonomické nejistoty a vyhlídka, jakou Německo dlouho nepamatuje – že se nastupující generace bude mít hůře než generace rodičů.

Už jen málokdo ale hledá podstatu problému a podstatu polarizace politické scény. Vedle objektivního faktu demografického stárnutí za ni může nezvládnutá energetická politika Německa, takzvaná Energiewende, která spolu s umělým zdražováním energií v podobě například emisních povolenek bere konkurenceschopnost tamnímu průmyslu, stejně jako přebujelá byrokracie a přeregulovanost.
Ano, německé problémy, včetně ekonomické nejistoty mladých, často způsobuje to, čeho se titíž mladí v řadě případů dožadují ještě v mnohem větší dávce. Bludný kruh.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)