Největší americké banky JPMorgan a Bank of America se rozhodly omezit pracovní dobu mladých bankéřů a důkladněji je sledovat. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí.
Šetření listu již dříve upozornilo na firemní kulturu vysoce konkurenčního investičního bankovnictví, posedlou prací s vidinou dřiny vykoupené tím, že se zbohatnutím zajistíte na celý život.
Podle zprávy JPMorgan omezí pracovní dobu investičních bankéřů, kteří v profesi začínají nebo v ní působí krátce, ve většině případů na 80 hodin týdně, tedy o třetinu méně. Banka se však nezřekla v některých případech, jako jsou živé obchody, činit výjimky.
Upravený 80hodinový pracovní týden by mohl zahrnovat šest dní práce, například zhruba od 8.30 do 22 hodin s krátkými přestávkami na jídlo, nebo jedenáct hodin denně.
Pomůže změna evidence?
Bank of America zavedla nový systém evidence pracovní doby. Ten vyžaduje, aby mladí bankéři zaznamenávali svou pracovní dobu denně, nikoliv týdně. Podle WSJ musí také uvádět, na jakých obchodech a kdy pracují a kteří starší bankéři na dané zakázky dohlížejí.
Mladí zaměstnanci také mohou na stupnici od 1 do 4 odhadnout, kolik mají kapacity na další práci. Nový nástroj pro podávání zpráv spustila minulý týden, uvedli jednotlivci. „Tuto vylepšenou technologickou platformu jsme úspěšně vyzkoušeli na začátku tohoto roku, abychom pomohli našemu týmu efektivněji obsluhovat klienty investičního bankovnictví,“ potvrdil mluvčí banky.
Odhalené pracovní podvody
Vyšetřování WSJ během něhož investigativní novináři hovořili pod podmínkou anonymity se čtyřmi desítkami bankéřů, už dříve vyvolalo novou debatu o pracovní kultuře v odvětví. Studie ukázala, že mladší bankéři v Bank of America dostávali pravidelně instrukce, aby lhali o své pracovní době. To mělo zabránit tomu, aby zaměstnanci ve výkazech překračovali své hodinové limity.
Na začátku května vyvolalo rozruch také úmrtí zaměstnance Bank of America. Pětatřicetiletý Leo Lukenas předtím odpracoval několik stohodinových týdnů v týmu zabývajícím se obchodem v hodnotě dvou miliard dolarů (45,1 mld. Kč).
Podle výsledků pitvy zemřel na krevní sraženinu v tepně, připomněl web SpiegelOnline. Jamie Dimon, šéf JPMorgan krátce poté prohlásil, že „banka se ptá, jak se můžeme z Lukenasovy smrti poučit“.