
Monetě vzrostlo úvěrové portfolio na 255,7 miliardy korun (12,8 % meziročně). Hlavním důvodem je růst retailových úvěrů o 15,7 procenta meziročně na 174,8 miliardy korun. Slušný růst vykázaly také hypoteční úvěry (25,6 % meziročně na 122,6 mld. Kč).
Čistý úrokový výnos je v meziročním srovnání lepší o 9,7 procenta a dosáhl 2,3 miliardy korun. Čistá úroková marže je 2,8 procenta a je o desetinku procentního bodu lepší na kvartální i meziroční bázi.
Podstatně lepší v meziročním srovnání jsou i výnosy z poplatků a provizí (21 % meziročně na 583 mil. Kč). Celkové provozní výnosy reportovala Moneta na úrovni tří miliard korun (9,4 % meziročně). Vzhledem k přísné kontrole nákladů poklesla tato položka meziročně o 2,4 procenta na -1,4 miliardy korun.
V meziročním srovnání jsou ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku také podstatně nižší opravné položky k nespláceným úvěrům. Moneta reportovala -242 milionů korun, což je nižší částka, než -475 mil. Kč zaúčtovaných ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020. To je díky vyšší platební morálce a také lepší makroekonomické prognóze.
Za celý rok 2021 Moneta překonala své cíle. Celkové výnosy jsou 11,2 miliardy korun a čistý zisk ve výši čtyř miliard korun proti původním 11,0 mld. Kč a 3,6 mld. Kč. Je to zejména nižšími náklady na riziko.
To odpovídá 15,9 koruny na jednu akcii. Vedení Monety navrhuje akcionářům výplatu dividendy ve výši sedmi korun na akcii (hrubý výnos 7,4 procenta). To bylo již oznámeno a není to pro trh překvapení. Nadbytečný kapitál činil 8,1 miliardy korun.
Zároveň Moneta aktualizovala/zvýšila výhled na další roky. Letos by měla reportovat čistý zisk ve výši 4,4 miliardy korun nad původně očekávanými 3,8 mld. Kč. Je to dáno růstem úrokových sazeb a zejména poklesem nákladů na riziko.
Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)