
„Byl to začátek války v roce 2022 a sankce na ruská aktiva, které podnítily nárůst nákupů centrálních bank na rozvíjejících se trzích,“ uvádí Morgan Stanley. „Pokud by potenciální mírová dohoda zpomalila tempo nákupů centrálních bank, viděli bychom to pro cenu zlata jako riziko.“
„Od přepadení Ukrajiny zlato zdražilo o víc než 50 procent, ale 14. února zlevnilo o 1,5 procenta na 2 880 dolarů za unci na základě zpráv, že prezidenti Trump a Putin hovořili o ukončení konfliktu,“ doplňuje australský investiční web livewire.com.
A dodává: „Odhad propadu na 2 400 dolarů za unci se točí kolem teze, že hlavní centrální banky zpomalí své nákupy drahého kovu, pokud dojdou k závěru, že riziko trvalého konfliktu mezi západními spojenci a Ruskem poleví.“
Experti Morgan Stanley říkají, že rychle se měnící geopolitika „ztěžuje odhad ceny zlata pomocí tradičních přístupů“. Jejich základní prognóza je, že ve druhém čtvrtletí se cena zlata bude pohybovat kolem 2 850 dolarů za unci s potenciálem pro případ obchodních válek krátkodobě nad 3 000 dolarů.
Morgan Stanley poukazuje na to, že v letech 2022 až 2024 centrální banky nakupovaly přes tisíc tun zlata ročně, což je dvojnásobek průměru před začátkem teroru na Ukrajině.
„V posledním čtvrtletí roku 2024 nákupy centrálních bank vyskočily o 54 procent ve srovnání s odpovídajícím čtvrtletím roku 2023, protože obavy z amerických rozpočtových deficitů a tisku dolarů povzbuzují země, jako Čína, Indie, Polsko, Brazílie a Turecko hledat alternativy k americkým dolarům,“ dodává livewire.com.
Tempo nákupů zlata centrálními bankami je pro výhled Morgan Stanley zásadní. „Zůstáváme ostražití před jakýmkoli zpomalením poptávky centrálních bank, které by mohlo nastat v případě mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou.“
Analytici americké banky zároveň dodávají, že reálné výnosy desetiletých amerických dluhopisů po odečtení inflace od ledna klesají, což by mělo cenu zlata naopak podpořit. Zlato podle nich roztrhalo ekonomické učebnice.
„Vztah mezi zlatem a reálnými výnosy vládních dluhopisů je od roku 2022 poněkud asymetrický. Cena zlata odolala, i když výnosy kvůli vyšším inflačním očekáváním vzrostly. Navíc potenciál amerických cel drží při životě obavy z inflace. A v centru pozornosti jsou i fiskální deficity.“
Základní prognóza Morgan Stanley přesto vypadá tak, že se zlato do posledního čtvrtletí stáhne na 2 700 dolarů za unci. Jako maximum v případě turbulencí má však maximální odhad 3 400 dolarů za unci, i když opakuje, že klesající poptávka centrálních bank může cenu zlata výrazně podrazit.
Ilustrační foto: Depositphotos.com