Zlato láme rekordy: Co žene cenu nejcennějšího kovu vzhůru?

Nejrychleji rostoucím aktivem letos nejsou akcie, nebo snad bitcoin. V době zvýšené nejistoty investoři hledají bezpečné přístavy – a jedním z nich je zlato. Tento vzácný kov, po staletí vnímaný jako uchovatel hodnoty, láme rekordy a aktuálně dosahuje ceny 2 860 dolarů za unci po více než devítiprocentním růstu od začátku roku. Proč se zlatu daří tak dobře?
Nejrychleji rostoucím letošním aktivem nejsou ani akcie, ani bitcoin, nýbrž zlato. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Nejrychleji rostoucím letošním aktivem nejsou ani akcie, ani bitcoin, nýbrž zlato. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí na světové scéně roste. Konflikt na Ukrajině pokračuje, vztahy mezi USA a Čínou jsou napjaté a hrozba obchodních válek visí ve vzduchu. V nejistých dobách se investoři uchylují ke zlatu, protože se historicky osvědčilo jako univerzální ochrana proti geopolitickým i ekonomickým šokům.

Nejde ale jen o investory. Centrální banky také ukazují zvýšený zájem o zlato jako nástroj na diverzifikaci portfolia. Například Česká národní banka patří mezi ty, kteří agresivně sázejí na zlato – její zásoby jsou na cestě dosáhnout 100 tun.

Poptávka po zlatu ale roste i v zemích, které se snaží přesedlat na aktiva, jež nelze snadno sankcionovat nebo zmrazit – na rozdíl od měnových rezerv v dolarech. Velký apetit projevily státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, pozn. red.).

Stojí za tím jejich zájem osvobodit se od dolaru, který je aktuálně rezervní měnou světa a tvoří až 60 procent rezerv centrálních bank. Kromě toho se téměř 80 procent veškerého mezinárodního obchodu, včetně zlata a ropy, uskutečňuje v dolarech.

Díky dolaru si USA udržuje dominantní pozici na světových trzích. Státy BRICS chtějí tento status quo narušit. Jedním ze způsobů je nákup zlata, které by mohlo poskytnout oporu pro jejich plánovanou společnou měnu. V portfoliu centrálních bank zlato tvoří tradičně významnou část také díky jeho tradičně nízké korelaci vůči jiným aktivům.

O zvýšené inflaci slyšíme už opravdu dlouho a zdá se, že období jejího výrazného růstu se blíží ke konci. Je tomu ale skutečně tak? Většina zemí sice zaznamenala pokles cenových tlaků, ale hrozba celní války zůstává rizikem, které může zvyšovat ceny pro spotřebitele.

Pokud Trump zavede vysoké plošné tarify, můžeme očekávat reciproční kroky ze strany zasáhnutých zemí, což by zvyšovalo inflaci. A jak investoři reagují na inflaci? Historická zkušenost říká, že kupují zlato. Riziko návratu inflace je tedy silným impulsem pro růst jeho ceny.

Kombinace geopolitických rizik, poptávky centrálních bank a možného návratu inflačních tlaků vytváří pro zlato ideální podmínky. Historicky platilo, že čím větší nejistota ve světě, tím více zlato posiluje. A pokud se současné trendy nezmění, může se stát, že bude jeho cena růst ještě dál. Investoři tedy mají jasno: Když se svět otřásá, zlato se leskne nejvíc.

Je však důležité zmínit, že zlato se aktuálně obchoduje na historických maximech. Ačkoli současné tržní podmínky hrají v jeho prospěch, situace se může rychle změnit.

Pokud by došlo k posunu v řešení konfliktu na Ukrajině, který Trump dlouhodobě slibuje, nebo ke zmírnění rizika tarifů z USA, cena zlata by mohla rychle změnit kurz. Pro opatrné investory ale zůstává cenným nástrojem pro diverzifikaci portfolia a ochranu před nečekanými propady.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena