Motoristé do prvního českého drive-up bankomatu vkládají více peněz, než kolik z něj vyberou

Zájem o vkladové bankomaty mezi českými klienty bank raketově roste. A tak zákonitě přibývá přístrojů, které kromě výběru hotovosti umožňují rovněž tuto službu. Takzvaných vkladomatů je už přibližně tisíc.
Pilotní projekt bankomatu na čerpací stanici v pražské Argentinské ulici se osvědčil. Řidiči si rychle zvykli na pohodlí výběrů i vkladů z okénka vozu. Foto: Komerční banka

Čeští motoristé znají tuto službu především z provozoven rychlého občerstvení. Aniž by vystoupili ze svého auta, přijedou k okénku, objednají si, zaplatí a s vybraným pokrmem a pitím zase objedou. Komerční banka (KB) spolu s Benzinou v červenci zprovoznila na stejném principu první český bankomat. Na benzinové stanici v Argentinské ulici v pražských Holešovicích mohou řidiči nebo spolujezdci vybrat, nebo vložit peníze tak, že stačí jen stáhnout okénko a natáhnout ruku.

„Službu založenou na americkém modelu ´drive´ mají u nás motoristé spojenou s některými restauracemi rychlého občerstvení. Nyní jako první banka v ČR umožníme řidičům pohodlně vybrat peníze z bankomatu bez toho, že by museli opustit své auto. Další rozšiřování této služby bude záviset na zájmu motoristů,“ uvedla při zahájení provozu prvního drive-up bankomatu Jana Švábenská, výkonná ředitelka KB pro platební a transakční služby.

Více vkladů než výběrů

Když po dvou měsících fungování zveřejnila banka první statistické údaje z tohoto bankomatu, na první pohled jsou překvapující: Motoristé drive-up zatím více využívají pro vklad peněz než pro výběr hotovosti. Vklady dosáhly téměř 10 milionů korun, výběry jen něco přes 8 milionů.

„Statistické údaje o využívání jediného drive-up bankomatu pro nás byly skutečně nečekané. Po bližším prozkoumání údajů jsme došli k závěru, že tento bankomat využívají ve velké míře podnikatelé, pro které je pohodlné nasednout s denní tržbou do auta a cestou domů ji jednoduše a hlavně bezpečně vložit do drive-up bankomatu,“ konstatovala Švábenská.

„Pilotní projekt bankomatu na čerpací stanici v pražské Argentinské ulici se osvědčil. Od doby jeho instalace je hojně využíván a řidiči si rychle zvykli na pohodlí výběrů i vkladů z okénka vozu. Ještě tento rok plánujeme instalovat další bankomat v Hradci Králové,“ uvedl Marek Zouvala, ředitel společnosti Benzina, odštěpného závodu skupiny Unipetrol.

PSALI JSME:
V počtu instalovaných bitcoinmatů je Česko šesté na světě

Vkladomatů přibývá

To, že v prvním českém drive-up bankomatu převažují vklady nad výběry, ovšem z určitého pohledu až tak velké překvapení není. Zájem o vkladomaty totiž neustále přibývá a tomuto trendu se přizpůsobují i banky. Server Měšec.cz v červnu zveřejnil výsledky vlastního zjištění, podle něhož počet takových bankomatů vzrost za rok téměř o čtvrtinu a už jich je zhruba tisíc.

„Vkladové bankomaty se stávají stále preferovanější variantou ukládání hotovosti na bankovní účet. Bez čekání, v jakoukoli denní či noční hodinu a bezpečně připíše vkladový bankomat vloženou částku zpravidla do dvou minut na zvolený účet. Dnes už si běžně pro hotovost na pokladní přepážku pobočky prakticky nikdo nechodí. Všichni využívají rychlejší a dostupnější bankomat. Stejně tomu bude velmi brzy i u vkladových bankomatů,“ poznamenala Švábenská z Komerční banky, která nabízí bezmála 300 vkladomatů. Jen za uplynulý rok tímto způsobem vložili klienti KB na své účty více než 28 milionů korun, což je oproti roku 2016 nárůst o 130 procent.

První přístroj na mince

Podobné zkušenosti mají rovněž další banky. Například síť vkladomatů ČSOB se v posledních letech zdvojnásobila. Banka dokonce před rokem jako první zprovoznila ve Zlíně první bankomat, který umožňuje vklad nejen bankovek, ale také mincí.

„Naše standardní vkladové bankomaty se velmi osvědčily, a proto jsme se rozhodli především pro firemní klientelu rozšířit služby také o mince. Ulevíme tak nejen klientům, ale i našim pobočkám,“ řekl Martin Štýber, manažer útvaru Platební řešení a prodej ČSOB. „Na základě zájmu a zkušeností klientů se rozhodneme o dalším rozvoji a případném rozšiřování sítě,“ dodal.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konec hypoték pro všechny

Je tomu přibližně měsíc, co Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby, a to o 1,25procentního bodu, v důsledku čehož dále podražily také hypoteční úvěry. Příští zasedání Rady ČNB se bude konat 4. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.