Motoristé do prvního českého drive-up bankomatu vkládají více peněz, než kolik z něj vyberou

Zájem o vkladové bankomaty mezi českými klienty bank raketově roste. A tak zákonitě přibývá přístrojů, které kromě výběru hotovosti umožňují rovněž tuto službu. Takzvaných vkladomatů je už přibližně tisíc.
Pilotní projekt bankomatu na čerpací stanici v pražské Argentinské ulici se osvědčil. Řidiči si rychle zvykli na pohodlí výběrů i vkladů z okénka vozu. Foto: Komerční banka

Čeští motoristé znají tuto službu především z provozoven rychlého občerstvení. Aniž by vystoupili ze svého auta, přijedou k okénku, objednají si, zaplatí a s vybraným pokrmem a pitím zase objedou. Komerční banka (KB) spolu s Benzinou v červenci zprovoznila na stejném principu první český bankomat. Na benzinové stanici v Argentinské ulici v pražských Holešovicích mohou řidiči nebo spolujezdci vybrat, nebo vložit peníze tak, že stačí jen stáhnout okénko a natáhnout ruku.

„Službu založenou na americkém modelu ´drive´ mají u nás motoristé spojenou s některými restauracemi rychlého občerstvení. Nyní jako první banka v ČR umožníme řidičům pohodlně vybrat peníze z bankomatu bez toho, že by museli opustit své auto. Další rozšiřování této služby bude záviset na zájmu motoristů,“ uvedla při zahájení provozu prvního drive-up bankomatu Jana Švábenská, výkonná ředitelka KB pro platební a transakční služby.

Více vkladů než výběrů

Když po dvou měsících fungování zveřejnila banka první statistické údaje z tohoto bankomatu, na první pohled jsou překvapující: Motoristé drive-up zatím více využívají pro vklad peněz než pro výběr hotovosti. Vklady dosáhly téměř 10 milionů korun, výběry jen něco přes 8 milionů.

„Statistické údaje o využívání jediného drive-up bankomatu pro nás byly skutečně nečekané. Po bližším prozkoumání údajů jsme došli k závěru, že tento bankomat využívají ve velké míře podnikatelé, pro které je pohodlné nasednout s denní tržbou do auta a cestou domů ji jednoduše a hlavně bezpečně vložit do drive-up bankomatu,“ konstatovala Švábenská.

„Pilotní projekt bankomatu na čerpací stanici v pražské Argentinské ulici se osvědčil. Od doby jeho instalace je hojně využíván a řidiči si rychle zvykli na pohodlí výběrů i vkladů z okénka vozu. Ještě tento rok plánujeme instalovat další bankomat v Hradci Králové,“ uvedl Marek Zouvala, ředitel společnosti Benzina, odštěpného závodu skupiny Unipetrol.

PSALI JSME:
V počtu instalovaných bitcoinmatů je Česko šesté na světě

Vkladomatů přibývá

To, že v prvním českém drive-up bankomatu převažují vklady nad výběry, ovšem z určitého pohledu až tak velké překvapení není. Zájem o vkladomaty totiž neustále přibývá a tomuto trendu se přizpůsobují i banky. Server Měšec.cz v červnu zveřejnil výsledky vlastního zjištění, podle něhož počet takových bankomatů vzrost za rok téměř o čtvrtinu a už jich je zhruba tisíc.

„Vkladové bankomaty se stávají stále preferovanější variantou ukládání hotovosti na bankovní účet. Bez čekání, v jakoukoli denní či noční hodinu a bezpečně připíše vkladový bankomat vloženou částku zpravidla do dvou minut na zvolený účet. Dnes už si běžně pro hotovost na pokladní přepážku pobočky prakticky nikdo nechodí. Všichni využívají rychlejší a dostupnější bankomat. Stejně tomu bude velmi brzy i u vkladových bankomatů,“ poznamenala Švábenská z Komerční banky, která nabízí bezmála 300 vkladomatů. Jen za uplynulý rok tímto způsobem vložili klienti KB na své účty více než 28 milionů korun, což je oproti roku 2016 nárůst o 130 procent.

První přístroj na mince

Podobné zkušenosti mají rovněž další banky. Například síť vkladomatů ČSOB se v posledních letech zdvojnásobila. Banka dokonce před rokem jako první zprovoznila ve Zlíně první bankomat, který umožňuje vklad nejen bankovek, ale také mincí.

„Naše standardní vkladové bankomaty se velmi osvědčily, a proto jsme se rozhodli především pro firemní klientelu rozšířit služby také o mince. Ulevíme tak nejen klientům, ale i našim pobočkám,“ řekl Martin Štýber, manažer útvaru Platební řešení a prodej ČSOB. „Na základě zájmu a zkušeností klientů se rozhodneme o dalším rozvoji a případném rozšiřování sítě,“ dodal.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Od začátku roku 2019 čeká daňové poplatníky malý krůček vpřed: Na finančních úřadech bude možné zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na pořádný krok, který by reflektoval vývoj bezhotovostních …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru