Motorové kondenzátory

Kondenzátor je standardní elektrotechnická součástka, která slouží k uchovávání elektrické energie a vyrovnávání napětí v obvodu. Kondenzátor je vždy tvořen dvěma elektrodami uloženými v dielektrickém prostředí. Jednotlivé typy kondenzátorů se liší především materiálovým složením, které zároveň určuje základní parametry součástky.
Ilustrační foto: Archív

Typy kondenzátorů

Volba vhodného kondenzátoru u konkrétního elektrického spotřebiče se odvíjí od jeho výkonových požadavků a uspořádání obvodů. Primárně se kondenzátory člení podle materiálové struktury, tzn. podle materiálu elektrod a dielektrika. V tomto směru se rozlišují:

kondenzátory elektrolytické – používané zejména v obvodech se stejnosměrným proudem, vyznačují se velmi vysokou kapacitou, patří k nejpoužívanějšímu typu,
• keramické kondenzátory – jsou vyrobeny z keramiky nebo porcelánu, elektrody jsou vytvořeny nanesením vodivé vrstvy na povrch, použitelné pro vysokofrekvenční techniku,
• skládané – se dále člení na vakuové a vzduchové, slídové a skleněné, určené pro vysokofrekvenční techniku,
• svitkové – dielektrikum tvoří zpravidla fólie, nejčastěji polymerní, využívají se pro měřicí a vysokofrekvenční techniku.

Uplatnění kondenzátorů v běžné praxi zahrnuje dvě hlavní kategorie, a to kondenzátory výkonové a korekční (kompenzační). Toto rozdělení určuje zejména, zda je kondenzátor primárně určen k podpoře startování zařízení nebo k vyrovnávání napětí v obvodu při provozu.

Výběr kondenzátoru

Největší skupinu kondenzátorů tvoří kondenzátory rozběhové a kondenzátory pracovní (korekční). Rozběhové kondenzátory jsou propojeny s jednou fází motoru a obecně pracují na nižších napěťových rozsazích (do 330 V). Pro tento účel se využívají standardně elektrolytické kondenzátory.

Jejich hlavním úkolem je dosáhnout při startování maximalizace napětí v obvodu a tím plynulejšího spuštění. Pokud tedy hledáte vhodný kondenzátor k výměně stávajícího typu z důvodu nesprávného nebo pomalu se rozbíhajícího startování, je vhodné vybírat rozběhový kondenzátor. Pro tento účel jsou určeny dražší elektrolytické kondenzátory s vysokou přesností a kratší životností.

Druhý obvyklý typ kondenzátorů v nabídce jsou kondenzátory pracovní (stabilizační, korekční, kompenzační). Tyto jsou třífázové a určené k zajištění plynulého provozu zařízení. Kompenzační kondenzátory pracují s vyšším rozsahem napětí (až do 500 V) a vyznačují se většinou nižší přesností.

Pracovní kondenzátory korigují úroveň napětí v obvodu a doplňují ji na minimální hodnotu – pokud není provoz spotřebiče plynulý, je třeba se zaměřit na nákup tohoto typu kondenzátoru. Tyto kondenzátory obsahují polymerní dielektrikum a jsou relativně levnější, mají však velmi omezenou životnost.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena