Motorové kondenzátory

Kondenzátor je standardní elektrotechnická součástka, která slouží k uchovávání elektrické energie a vyrovnávání napětí v obvodu. Kondenzátor je vždy tvořen dvěma elektrodami uloženými v dielektrickém prostředí. Jednotlivé typy kondenzátorů se liší především materiálovým složením, které zároveň určuje základní parametry součástky.
Ilustrační foto: Archív

Typy kondenzátorů

Volba vhodného kondenzátoru u konkrétního elektrického spotřebiče se odvíjí od jeho výkonových požadavků a uspořádání obvodů. Primárně se kondenzátory člení podle materiálové struktury, tzn. podle materiálu elektrod a dielektrika. V tomto směru se rozlišují:

kondenzátory elektrolytické – používané zejména v obvodech se stejnosměrným proudem, vyznačují se velmi vysokou kapacitou, patří k nejpoužívanějšímu typu,
• keramické kondenzátory – jsou vyrobeny z keramiky nebo porcelánu, elektrody jsou vytvořeny nanesením vodivé vrstvy na povrch, použitelné pro vysokofrekvenční techniku,
• skládané – se dále člení na vakuové a vzduchové, slídové a skleněné, určené pro vysokofrekvenční techniku,
• svitkové – dielektrikum tvoří zpravidla fólie, nejčastěji polymerní, využívají se pro měřicí a vysokofrekvenční techniku.

Uplatnění kondenzátorů v běžné praxi zahrnuje dvě hlavní kategorie, a to kondenzátory výkonové a korekční (kompenzační). Toto rozdělení určuje zejména, zda je kondenzátor primárně určen k podpoře startování zařízení nebo k vyrovnávání napětí v obvodu při provozu.

Výběr kondenzátoru

Největší skupinu kondenzátorů tvoří kondenzátory rozběhové a kondenzátory pracovní (korekční). Rozběhové kondenzátory jsou propojeny s jednou fází motoru a obecně pracují na nižších napěťových rozsazích (do 330 V). Pro tento účel se využívají standardně elektrolytické kondenzátory.

Jejich hlavním úkolem je dosáhnout při startování maximalizace napětí v obvodu a tím plynulejšího spuštění. Pokud tedy hledáte vhodný kondenzátor k výměně stávajícího typu z důvodu nesprávného nebo pomalu se rozbíhajícího startování, je vhodné vybírat rozběhový kondenzátor. Pro tento účel jsou určeny dražší elektrolytické kondenzátory s vysokou přesností a kratší životností.

Druhý obvyklý typ kondenzátorů v nabídce jsou kondenzátory pracovní (stabilizační, korekční, kompenzační). Tyto jsou třífázové a určené k zajištění plynulého provozu zařízení. Kompenzační kondenzátory pracují s vyšším rozsahem napětí (až do 500 V) a vyznačují se většinou nižší přesností.

Pracovní kondenzátory korigují úroveň napětí v obvodu a doplňují ji na minimální hodnotu – pokud není provoz spotřebiče plynulý, je třeba se zaměřit na nákup tohoto typu kondenzátoru. Tyto kondenzátory obsahují polymerní dielektrikum a jsou relativně levnější, mají však velmi omezenou životnost.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Ajurvéda jako mužská záležitost

Jak jsou na tom muži se zdravím? Krátký pohled na výskyt klasických civilizačních chorob neposkytuje silnému pohlaví zrovna dobré vyhlídky. Dvě třetiny všech případů vyhřezlých meziobratlových plotének postihují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru