Mutace delta zkazila cestovnímu ruchu velký comeback

Názor
Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř, než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta covid-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování.
Zdá se, že společnost Airbnb vydělala na globálním trendu, kdy si lidé sice chtějí užít dovolenou, ale jsou omezeni na krátké dojezdové vzdálenosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 procent a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.

Koš cestovního ruchu byl extrémně citlivý na ohlášení funkční vakcíny počátkem loňského listopadu a následující posílení hodnotových, ale i jiných upozaděných akcií, a od října 2020 do února 2021 posílil o 63 procenta. Letošní rok měl přinést firmám podnikajícím v cestovním ruchu velký comeback spojený s tím, jak budou vakcíny pomáhat k rychlejšímu celosvětovému zotavení z pandemie. K tomu ale nakonec nedošlo.

Svět postupně zjišťoval, že covid-19 mutuje a vznikají nakažlivější varianty, jako například delta, která byla poprvé zaznamenaná v Indii. Akciové trhy obecně dosáhly nového absolutního maxima, zatímco náš koš cestovního ruchu se od února do července propadl o 11 procent a v srpnu zatím o dalších 0,8 procenta. Varianta delta totiž přinesla nová omezení pohybu v mnoha zemích světa.

Z níže uvedeného grafu je patrné, že výnosy na kilometr byly ještě v červnu pro evropské aerolinky o 83 procenta nižší, než ve stejném měsíci roku 2019. Dálková přeprava je na tom dál bídně a odraz ode dna se kvůli variantě delta znovu odkládá. Ve Spojených státech pořád platí přísná omezení týkající se pasažérů přilétajících z Evropy.

A aby toho nebylo málo, podle některých odborníků nemusíme kolektivní imunity pomocí očkování vůbec dosáhnout, protože nové varianty viru jsou mnohem nakažlivější, takže se pandemie protáhne až do roku 2022. To se kvůli problémům v dodavatelských řetězcích neodrazí jen na cestovním ruchu, ale i na zbožní ekonomice.

Airbnb je vůči cestovním omezením evidentně odolnější

Ani v našem koši si ale nejsou všichni rovni. Minulý týden ve čtvrtek večer po uzavření obchodování na amerických trzích oznámila své příjmy za 2. čtvrtletí společnost Airbnb, která se může pochlubit výrazným oživením podnikání.

Zdroj: Bloomberg

Navzdory tomu, že různé nové varianty covid-19, jako je například delta, přispívají k nejistotě ohledně cestování v mnoha zemích, je společnost Airbnb evidentně znovu na vzestupu. Hrubé zakázky Airbnb činily ve druhém kvartále 13,4 miliardy dolarů oproti 11,2 miliardy dolarů a EBITDA 217 milionů oproti cca 50,4 milionu dolarů z příjmů ve výši 1,34 miliardy.

Airbnb je tedy znovu na úrovni příjmů, kde může ve velkém využít úspory z rozsahu. Ve třetím čtvrtletí očekává firma výnosy vysoko nad úrovní 3. čtvrtletí roku 2019, a půjde tedy o rekordní kvartál. A i když může mít Airbnb krátkodobě problémy se zviditelněním, evidentně už je z krize venku.

Ve svém prohlášení firma uvedla: „Za posledních několik týdnů jsme zažili jak zatím nejúspěšnější noc ve Spojených státech, tak i globálně nejúspěšnější noc od počátku pandemie, kdy v ubytovacích zařízeních nabízených společností Airbnb přenocovaly přes čtyři miliony hostů.“

Navzdory výraznému comebacku však Airbnb uznává, že jsou krátkodobé výhledy nejisté, protože se na jejích hrubých zakázkách jistě podepíše právě varianta delta. I to stačilo, aby investoři poslali v prodlouženém obchodování akcie o čtyři procenta níž.

PSALI JSME:
Jak řecké Korfu chrání turisty i sebe před koronavirem

Zdá se, že společnost Airbnb vydělala na globálním trendu, kdy si lidé sice chtějí užít dovolenou, ale jsou omezeni na krátké dojezdové vzdálenosti. Navíc si asi mnozí lidé ubytování v soukromých domech a bytech spojují s menším rizikem nákazy, než v hotelech a letoviscích, zvlášť pokud se díky tomu vyhnou letištím a jiným frekventovaným dopravním uzlům.

Airbnb je jedinou firmou z našeho koše 40 firem z oblasti cestovního ruchu, která za posledních 12 měsíců vykázala růst výnosů. V současnosti je medián růstu výnosů -46 procent, ale prodejní analytici navzdory nízké aktivitě neztrácejí optimismus a očekávají mediánový růst 20 procent.

Díky výraznému zotavení se akcie Airbnb obchodují s vysokým forwardovým ohodnocením s multiplikátorem EV/EBITDA 50,1x, což je trojnásobek globálních akciových trhů. Celkově má náš koš cestovního ruchu v porovnání s globálními akciovými trhy hodnotu o sedm procent nižší, což je vzhledem k nejistotě, jíž odvětví čelí, nejspíš fér a možná dokonce trochu nadhodnocené.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Digitální daň se netýká jen internetových gigantů, ale i Airbnb a Uberu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.