Může Bidenova administrativa znovu zvýšit ceny energií?

Názor
V posledních týdnech cena energetických komodit na burzách převážně klesala, ocenění elektřiny a zejména plynu bylo na nejnižších úrovních za poslední roky. Nic na tom nezměnilo ani vyhrocení konfliktů na Blízkém východě či pokračování války na Ukrajině.
Vláda prezidenta Joea Bidena koncem ledna zastavila schvalování nových licencí na vývoz amerického zkapalněného zemního plynu. Zdroj: White House

Elektřina tak klesla hlouběji k 80 eurům za MWh, zemní plyn v klíčovém uzlu TTF v Nizozemsku pak sestoupil až k 24 eurům za MWh, což jsou nejnižší úrovně od poloviny roku 2021. Tento vývoj by se mohl v příštím období minimálně zastavit nebo přímo otočit.

Bidenova administrativa totiž zastavila schvalování nových licencí na vývoz amerického zkapalněného zemního plynu (LNG). Jaký by to mohlo mít dopad na cenu plynu? Mohlo by jít o významný problém pro Evropu?

Po nabídkovém šoku v roce 2022 trhy se zemním plynem přešly k postupnému obnovení rovnováhy, a to díky včasnému zahájení stavby terminálů, orientace tržních sil, úsporám ve spotřebě a příznivým podmínkám v podobě teplejšího počasí. Růst poptávky byl podpořen především Čínou, Severní Amerikou a trhy bohatými na plyn v Africe a na Blízkém východě.

Čína rovněž znovu získala pozici největšího světového dovozce LNG, přičemž poptávka po zemním plynu zde vzrostla o sedm procent.  Celosvětová poptávka po plynu by měla v roce 2024 vzrůst o 2,5 procenta. Očekává se, že růst poptávky bude soustředěn zejména na rozvíjejících se trzích.

PSALI JSME:
USA vyvážejí historicky rekordní objem plynu. Míří hlavně do Evropy

Vláda Joea Bidena koncem ledna oznámila, že pozastavuje výstavbu nových zařízení na vývoz zkapalněného zemního plynu, a to s odkazem na naléhavou potřebu řešit klimatickou krizi urychlením přechodu od fosilních paliv.

Spojené státy jsou největším světovým vývozcem LNG, podle údajů sledovací společnosti Cedigaz v průměru 11,6 miliardy stop krychlových (328 milionů metrů krychlových, pozn. aut.) denně, přičemž v současné době je v provozu sedm terminálů.

Podle údajů, které zpracoval Global Energy Monitor, jsou USA odpovědné za 102 miliardy m3 kapacity vývozu LNG, která je v současné době ve výstavbě, což je 38 procent z celkového objemu na světě. Zastavení vydávání povolení je tak dalším vzkazem Evropě, že si musí v řadě ohledů pomoci sama a partnerství s USA není bez rizik.

Ve střednědobém horizontu je tak možné, že ceny energií na lokálních trzích narazí na své dno a jejich další výraznější pokles bude vyloučen. Ostatně reakce trhů je již vidět, od oznámení výše uvedených opatření cena plynu v EU vzrostla o více než 20 procent na 29 eur za MWh, mírně posilovat začala i elektřina.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko nyní dováží více než polovinu plynu z Ruska, plyne z dat rakouské plynárenské společnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB