Co nakupovali nejlepší akcioví investoři ve druhém čtvrtletí?

Analýza
Jedni z nejlepších amerických investorů odkryli svá investiční portfolia, často vybírali zisky a bylo relativně málo objemných nákupů.
Nejvíce vlastněnými akciemi známých investorů podle Dataroma jsou Microsoft, Alphabet a Amazon. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Formulář 13F je čtvrtletní zpráva, kterou jsou povinni podávat všichni institucionální investiční správci se spravovanými aktivy ve výši alespoň 100 milionů dolarů a to do rukou americké Komise pro cenné papíry (SEC).

Hedgeové fondy jsou povinny podat formulář 13F do 45 dnů po posledním dni kalendářního čtvrtletí. Většina fondů čeká až do konce tohoto období, aby utajila svou investiční strategii před konkurencí a veřejností. Investiční fondy v těchto formulářích musí zveřejnit nákupy a prodeje amerických akciových podílů a také případné nákupy opčních kontraktů, jež souvisí s americkými akciovými trhy.

V posledních týdnech došlo ke zveřejnění portfolií většiny hedgeových fondů, neboť již uplynulo 45 dnů od posledního kvartálu. Pro investory jde o jedinečnou příležitost, jak nahlédnout pod pokličku nejúspěšnějších investičních správců.

Obecný pohled – změna v portfoliích za letošní druhé čtvrtletí

Nejvíce vlastněnými akciemi známých investorů podle Dataroma jsou sestupně následující firmy: Microsoft, Alphabet, Amazon, Visa, Meta, Berkshire Hathaway, Mastercard, Wells Fargo, United Health a Johnson and Johnson. Nejvíce vlastněnými sektory jsou finanční, technologický a zdravotnický.

PSALI JSME:
Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům

Nejvíce nakupované akcie za poslední kvartál byly sestupně: Microsoft, Amazon, Visa, Walt Disney, JPMorgan Chase, Taiwan Semiconductor, Alphabet, Mastercard, Wells Fargo a Nvidia. Nejvíce prodávané tituly v posledním kvartálu byly sestupně: Microsoft, Alphabet, Meta, Amazon, Salesforce, Visa, Apple, Oracle, United Health a Adobe.

Více se prodávalo, než nakupovalo. Docházelo k výběrům zisků, obzvlášť na velkých technologických firmách. Nákupní aktivita se zdá že byla skromnější za druhý kvartál. Vícero investorů nyní sází na pokles indexů.

Specifický pohled – změna v portfoliích za letošní druhé čtvrtletí

Warren Buffett (Berkshire Hathaway): Největší pozice (51 % portfolia) Apple, prováděl velmi malé změny v portfoliu. Skromně nakupoval akcie Capital one Financial, Occidental Petroleum a D.R. Horton. Odprodával Activision Blizzard, Chevron, McKesson a General Motors.

George Soros (Soros Fund Management): Největší pozice (7,5 % portfolia) ETF korporátních dluhopisů (LQD) a (7,4% portfolia) Horizon Therapeutics. Nakupoval skromně pozice v LQD, Pdc Energy a Iveric Bio.

Největší prodejní pozice byly First Horizon Corporation, Bowlero a American Wtr Wks. Zajímavostí je, že dokupoval prodejní put opční kontrakty na indexy S&P 500 a Nasdaq Composite a nakoupil nákupní call opci na ETF sledující dlouhodobé vládní dluhopisy USA (TLT).

PSALI JSME:
Diverzifikace portfolia by měla být základním pravidlem každého investora

Ray Dalio (Bridgewater Associates): Největší pozice (5,5 % portfolia) v ETF kopírující index S&P 500 (IVV) a ETF na rozvojové trhy (IEMG). Nejvíce nakupoval akcie ETF sledující velké čínské firmy (FXI) a obecně čínské firmy (MCHI) a Merck & Co. Naopak nejvíce prodával fondy sledující zlato (IAU) a (GLD), akcie Meta a Johnson & Johnson. Šlo o malé změny.

Bill Ackman (Pershing Square Holdings): Největší pozice Chipotle Mexican Grill (18,9 % portfolia) a Restaurant Brands Intl (16,7 % portfolia). Přikupoval akcie Alphabet a Howard Hughes. Odprodával akcie společností Lowes Cos a Restaurant Brands Intl.

Stanley Druckenmiller (Duquesne Family Office): Největší pozice (14 % portfolia) v Nvidia a Coupang (12,7 %). Nakupoval akcie Option Care Health, T-mobile US a General Electric. Naopak prodával akcie Kbr, Alphabet a Amazon.

Seth Klarman (Baupost Group): Největší pozice v akciích Liberty Global (14,2 %) a Viasat (12 %). Nakupoval akcie společností Amazon, Fidelity Natl Information, Dollar General a Seagate Tech. Prodával pozice Garrett Motion, Qorvo, Alphabet a Skyworks Solutions.

PSALI JSME:
Trhy potvrzují, že síla diverzifikace není pověra investičních staříků

Michael Burry (Scion Asset Management): Největší pozice Expedia Group (9,8 %) a Charter communications (8,3 %). Ve druhém kvartálu nakoupil své největší pozice a také akcie CVS Health, Generac Holdings a Mgm Resorts.

Naopak se zbavil čínských akcií JD.com a Alibaba a také akcií Zoom Video Communications a Capital One. Zajímavostí je, že Burry vykázal velké pozice v prodejních put opčních kontraktech na indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Dohromady tato pozice může tvořit 10 až 70 procent jeho celkového portfolia (jde pouze o spekulativní odhad, pozn. aut.).

Ačkoli jsou tyto obchody inspirující, je třeba se vyhnout bezmyšlenkovému kopírování portfolií známých investorů. Je nutné porozumět investiční strategií investora a firmě samotné před nákupem akcií.

Může se stát, že fond nakupuje pozici jen za účelem krátkodobé spekulace a má nástroje na rychlé vystoupení z pozice. Kdežto běžný investor se může snadno spálit, pokud neví, za jakým účelem vstupuje do pozice. Také je třeba si uvědomit, že tyto pozice se mohly již výrazně změnit, neboť jde o stav k 30. červnu letošního roku.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Diverzifikace je pro idioty?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace

Ropa Brent dosáhla nového desetiměsíčního maxima poblíž 93 dolarů, zatímco WTI se blíží 90 dolarům. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. OPEC …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?