Mzdy v IT už narazily na strop

Oblast informačních technologií dlouhodobě nabízí nadstandardní výdělky. S rostoucím nedostatkem kvalifikovaných lidí tento trend stále sílí.  rozsáhlého průzkumu, který provedla personální agentura Grafton Recruitment, je však zřejmě, že u některých pozic mzdová úroveň dosáhla na své maximum.
Z rozsáhlého průzkumu, který provedla personální agentura Grafton Recruitment, je zřejmě, že u některých pozic mzdová úroveň dosáhla na své maximum. Zdroj: Grafton Recruitment

Česká ekonomika roste nejvíce za poslední roky, což ruku v ruce s rekordně nízkou nezaměstnaností způsobuje silný nedostatek IT odborníků. Ten je navíc prohlubován poptávkou po IT specialistech orientovaných na nové technologie, aniž by opadla poptávka po IT odbornících zaměřujících se na technologie starší,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.

Očekává se příchod dalších investorů, kteří v ČR vybudují nová technologická centra, hlad po specialistech z oblasti IT bude tedy růst. Asi nejvíce chybí vývojáři, firmy ale také hojně hledají IT specialisty zaměřené na data, jejich analýzu či administraci a IT bezpečnost.

Dynamický rozvoj technologií dává v IT vzniknout i zcela novým rolím. Novinkou jsou například specialisté na ochranu dat v souladu s GDPR, v souvislosti s rozmachem robotické automatizace a technologií umělé inteligence jsou to i odborníci, kteří umí robotický software naprogramovat a vytrénovat.

NIŽŠÍ NÁROKY

V kontextu často až kritického nedostatku lidí jsou patrné snižující se nároky na kvalifikaci. Pokud má zájemce o pozici správné pracovní návyky, motivaci a zájem učit se nové věci, jsou firmy připraveny takového pracovníka zaučit či pomoci mu získat příslušnou kvalifikaci. Výbornou startovní pozici mají v IT odvětví i absolventi technických univerzit a IT oborů ekonomických škol. Studenti jsou běžně kontaktováni společnostmi ještě před dokončením studia, a kromě zajímavých projektů a pracovního uplatnění je jim nabízeno i velmi zajímavé mzdové ohodnocení.

Obor zaměstnává i celou řadu cizinců, zejména z východní Evropy. Nábor v zahraničí dnes probíhá i ve firmách, které měly původně výhradně české prostředí. Nejčastěji se jedná o pozice vývojářů, testerů a lidí, kteří nevyžadují velkou komunikaci s klienty či jinými subjekty.

V oblasti benefitů mají IT zaměstnanci jasno – vítězí jednoznačně flexibilita. Dávno už přitom nejde jen o flexibilní pracovní dobu anebo možnost pracovat z domova. Prosazuje se i trend digitálního nomádství, kdy IT pracovníci můžou dělat v podstatě odkudkoli. Nabídka takto pružné formy spolupráce dokáže dokonce vyvážit i horší finanční podmínky. Silně se rozmáhá i spolupráce na OSVČ. Standardní benefity zaměstnanci neocení, důležitější jsou pro ně využívané technologie a zajímavé projekty.

VELKÉ REGIONÁLNÍ ROZDÍLY

Pro obor informačních technologií jsou typické obří regionální rozdíly. Mzdy v Praze často převyšují mzdy v regionech o více než polovinu, výjimku tvoří Brno, které již několikátý rok Prahu na některých pozicích dotahuje.

Nejlépe placení jsou tradičně ředitelé IT (CTO/CIO), kteří si v Praze přijdou na 130-250 tisíc měsíčně, druhou nejvyšší mzdu mohou mít na Ústecku (100-190 tisíc). Naopak nejhůře jsou placeni specialisté technické podpory 1. stupně (Ústecko, Královéhradecko a Pardubicko 20-25 tisíc) a webdesigneři, kteří si na Olomoucku, Liberecku či na Vysočině vydělají 25-35 tisíc korun hrubého měsíčně, a to včetně variabilních složek a bonusů.

BUDOU MZDY VÝVOJÁŘŮ STAGNOVAT?

Manažeři a ředitelé softwarového vývoje patří spolu s řediteli IT mezi nejlépe placené IT pozice, v Praze si vydělají až 170 tisíc měsíčně. Zájem o vývojáře je vysoký napříč celou zemí, což dokládá fakt, že mzdy v Praze převyšují regiony zhruba jen o třetinu, rozdíl mezi hlavním městem a regiony tedy není tak dramatický jako u jiných IT pozic.

Nejhůře jsou programátoři placeni na Olomoucku, nejméně si vydělá webdesignér (25-35 tisíc), SW Tester (25-40 tisíc) a vývojáři Java/C# bez zkušeností (28-38 tisíc). „Ve vývoji softwaru mzdy vyrostly na skutečně vysokou úroveň. Dá se očekávat, že nyní nastane spíše jejich stagnace anebo dokonce mírný pokles. Tato tendence je vidět například již v Praze a v případě Java/C# vývojářů s 3-5 lety praxí v Ostravě,“ komentuje Martin Ježek.

ŘEDITELSKÉ POZICE

Zatímco v Praze si ředitel IT polepšil ze 120-200 tisíc na 130-250 tisíc, v Brně a Ostravě došlo k nárůstu jen nepatrnému nebo žádnému. Výkonní ředitelé se letos v Praze pohybují v širším pásmu než loni – v roce 2017 se mzda na této pozici pohybovala mezi 150 a 200 tisíci, letos si však mohou vydělat jak méně, tak i více, a sice v rozmezí od 120 do 250 tisíc.

Výkonný ředitel si může polepšit i na Ostravsku, a to až o 50 tisíc měsíčně. Ve srovnání s loňským rokem byly v Praze zaznamenány menší mzdy i u pozice obchodní ředitel, zatímco vloni vydělával 100-150 tisíc, letos začíná jeho měsíční mzda již na 60 tisících.

IT PODPORA A OBCHODNÍCI

Mzdy na pozicích v oblasti technické podpory či IT administraci se v Praze pohybují zhruba o 50-100 procent  výše než v ostatních regionech ČR s výjimkou Brna, které dokáže Praze konkurovat. Nejhůře placeni jsou pracovníci technické podpory v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Mzdy v této oblasti ovšem nerostly skokově v žádném z regionů, a to ani v Praze.

Business Development manažer v Praze si může polepšit až o 50 tisíc měsíčně, z 50-80 tisíc na 55-130 tisíc. Obecně nelze na obchodních pozicích napříč celou ČR vysledovat žádný patrný trend ve výši mezd, pozice jsou hodnoceny prakticky všude velmi podobně, Prahu nevyjímaje.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Schopnost domluvit se minimálně jedním cizím jazykem je už považována za samozřejmost. Firmy se i přesto často potýkají s nedostatečným jazykovým vybavením svých zaměstnanců. Podle průzkumu Manpower Group je nízká …

Minimální mzda rozděluje Evropskou unii

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru