Na Čechy začínají doléhat obavy z krize, zdražování se však nebojí

Názor
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu oproti březnu nepatrně vzrostla. Zůstala však nižší než v dubnu roku 2018, a dokonce i než v dubnu roku 2017. Protichůdně přitom působil vývoj nálady v podnikatelské sféře, kde se sentiment oproti březnu zlepšil, a ve sféře spotřebitelské, kde se naopak meziměsíčně zhoršil.
Ilustrační foto: Pixabay

Spotřebitelé vykazují nejhorší náladu od července roku 2016. Rostou jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. To zřejmě mají na svědomí zejména média, která v uplynulých měsících poměrně intenzivně referují o možnosti příchodu ekonomické krize.

Navzdory nejrychlejší inflaci od roku 2012 spotřebitelé nevykazují růst obav ze zdražování. Dokud růst mezd více než kompenzuje růst cenové hladiny spotřebitelských cen, zdražování energií, bydlení, služeb či některých potravin, spotřebitelé zůstávají „v klidu“. To je přesně současný vývoj, neboť i v letošním roce by růst mezd po očištění o inflaci měl stále dosahovat čtyř až 4,5 procenta.

PSALI JSME:
Z prodejů zájezdů je vidět, že Češi žádnou krizi neočekávají

Nálada podnikatelů v průmyslu se sice meziměsíčně zlepšila, žádným přehnaným optimismem ale nehýří. Nedostatečná poptávka v průmyslu je poprvé od poloviny roku 2017 zásadnější bariérou dalšího růstu výroby než nedostatek vhodné pracovní síly. To souvisí s celkovou ztrátou dynamiky tuzemské průmyslové výroby, v níž se zrcadlí globální příčiny, jako je zpomalování čínské ekonomiky a německého průmyslu.

Nedostatek vhodných zaměstnanců tak nyní trápí zejména stavebnictví, kde zůstává stále hlavní překážkou dalšímu růstu produkce. Ani tam však už situace není tak napjatá jako v uplynulých měsících, zejména na přelomu roku. Podnikatelé v obchodu vykazují nejslabší náladu od listopadu 2014, což souvisí s útlumem v oblasti průmyslové výroby či navázaného zahraničního obchodu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je na případnou krizi připraveno lépe než většina zemí EU

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru