Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Svému zdraví se příliš nevěnujeme. Preventivní prohlídky zanedbáváme a každoročně hltáme tuny léčiv. A když už nějakého toho lékaře navštívíme, bývá už pozdě. Výdaje na prevenci jsou enormní a absolutní. Měřitelnost výsledků ale jen relativní. Co bychom mohli zlepšit?
Nejčastějším zabijákem jsou nemoci spojené se srdcem a oběhovou soustavou. Umírá na ně zhruba polovina Čechů. Foto: Pixabay

„Většina preventivních opatření je zaměřená pouze na vyhledávání osob s již přítomným rizikovým faktorem těchto nemocí nebo onemocněním samotným, nikoli na předcházení nebo oddálení vzniku choroby,“ konstatuje Zpráva o zdraví obyvatel ČR, kterou vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Co Čechy trápí nejvíce?

Srdce

Nejčastějším zabijákem jsou nemoci spojené se srdcem a oběhovou soustavou. Umírá na ně zhruba polovina Čechů. S prodlužující se délkou života tak více a více lidí přichází do ordinací kardiologů, většinou však pozdě. Typickými neduhy jsou zvýšený cholesterol a hypertenze. Alarmující ale je, jak uvádí zpráva, že jen 15 procent nemocných má u nás šanci na včasný záchyt a správnou léčbu.

Nádorová onemocnění

Pomyslnou dvojkou jsou u nás nádory, i když úmrtnost na ně u nás pomalinku klesá. Naopak se zvyšuje výskyt kolorektálního karcinomu, u žen pak nádor prsu a muže trápí rakovina prostaty. Stoupá rovněž výskyt kožního nádoru, uvádí ministerstvo. I zde je tak rychlá diagnostika onemocnění zásadním faktorem úspěšné léčby.

Cukrovka

Diabetes mellitus patří u nás k nejprogresivnějším onemocněním. Odhaduje se, že cukrovkou u nás trpí bezmála každý desátý člověk. Drtivá většina se pak potýká s cukrovkou druhého typu. Výstražným prstem je, že se začíná stále častěji vyskytovat i u dětí a dospívajících.

Přitom u tohoto typu stačí upravit stravování, zařadit více pohybu a dbát na hmotnost a můžete se onemocnění vyhnout. „Každoročně v ČR přibývá více než 20 tisíc nových onemocnění a 22 tisíc pacientů v důsledku tohoto onemocnění zemře. Odborníci odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných pacientů není registrováno a o svém onemocnění neví,“ uvádí zpráva.

Alergie

Zhruba třetina dětí u nás trpí nějakou alergií. Astmatiků je 10 procent z nich.  A právě toto onemocnění se za poslední desetiletí vyšvihlo v jedno z nejčastějších chronických onemocnění.

„Alergická onemocnění představují značnou zátěž pro veřejné zdraví a ekonomiku. V minulých desetiletích počet alergických dětí plynule stoupal; v posledních letech se růst výskytu onemocnění zastavuje vzhledem ke stabilizaci výskytu pylové rýmy a atopického ekzému. Nicméně počet dětí, kterým lékař diagnostikoval astma, se nadále zvyšuje,“ konstatuje ministerstvo.

Sexuálně přenosné nemoci

Dlouhodobý vývoj sexuálně přenosných infekcí je u nás nepříznivý. Nových případů HIV, syfilis či kapavky je u nás v řádů stovek až tisíců za rok.

„Jednoznačným důvodem je více časté rizikové sexuální chování a také různé mýty o způsobech ochrany proti sexuálně přenosným infekcím,“ uvádí zpráva. Narůstá u nás také souběh několika sexuálně přenosných infekcí i jejich opakování, ale hlavním problémem je zejména rozvoj antibiotické rezistence.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Češi umírají hlavně následkem stresu. Mají malé mzdy,vše drahé,živit děti je velmi drahé..Pak jsou hádky v rodinách a jak vidíme poslední dobou i sebevraždy celých rodin.Je smutné kam tento stát dospěl pod vedením loutkových vlád…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB