Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Svému zdraví se příliš nevěnujeme. Preventivní prohlídky zanedbáváme a každoročně hltáme tuny léčiv. A když už nějakého toho lékaře navštívíme, bývá už pozdě. Výdaje na prevenci jsou enormní a absolutní. Měřitelnost výsledků ale jen relativní. Co bychom mohli zlepšit?
Nejčastějším zabijákem jsou nemoci spojené se srdcem a oběhovou soustavou. Umírá na ně zhruba polovina Čechů. Foto: Pixabay

„Většina preventivních opatření je zaměřená pouze na vyhledávání osob s již přítomným rizikovým faktorem těchto nemocí nebo onemocněním samotným, nikoli na předcházení nebo oddálení vzniku choroby,“ konstatuje Zpráva o zdraví obyvatel ČR, kterou vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Co Čechy trápí nejvíce?

Srdce

Nejčastějším zabijákem jsou nemoci spojené se srdcem a oběhovou soustavou. Umírá na ně zhruba polovina Čechů. S prodlužující se délkou života tak více a více lidí přichází do ordinací kardiologů, většinou však pozdě. Typickými neduhy jsou zvýšený cholesterol a hypertenze. Alarmující ale je, jak uvádí zpráva, že jen 15 procent nemocných má u nás šanci na včasný záchyt a správnou léčbu.

PSALI JSME:
Předcházet civilizačním nemocem je účinnější, než je léčit

Nádorová onemocnění

Pomyslnou dvojkou jsou u nás nádory, i když úmrtnost na ně u nás pomalinku klesá. Naopak se zvyšuje výskyt kolorektálního karcinomu, u žen pak nádor prsu a muže trápí rakovina prostaty. Stoupá rovněž výskyt kožního nádoru, uvádí ministerstvo. I zde je tak rychlá diagnostika onemocnění zásadním faktorem úspěšné léčby.

PSALI JSME:
Rakovina bude zabíjet dál. Nové léky z Česka ještě více než dekádu nebudou

Cukrovka

Diabetes mellitus patří u nás k nejprogresivnějším onemocněním. Odhaduje se, že cukrovkou u nás trpí bezmála každý desátý člověk. Drtivá většina se pak potýká s cukrovkou druhého typu. Výstražným prstem je, že se začíná stále častěji vyskytovat i u dětí a dospívajících.

Přitom u tohoto typu stačí upravit stravování, zařadit více pohybu a dbát na hmotnost a můžete se onemocnění vyhnout. „Každoročně v ČR přibývá více než 20 tisíc nových onemocnění a 22 tisíc pacientů v důsledku tohoto onemocnění zemře. Odborníci odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných pacientů není registrováno a o svém onemocnění neví,“ uvádí zpráva.

PSALI JSME:
Sexuálním problémům diabetiků se věnuje odvážná příručka

Alergie

Zhruba třetina dětí u nás trpí nějakou alergií. Astmatiků je 10 procent z nich.  A právě toto onemocnění se za poslední desetiletí vyšvihlo v jedno z nejčastějších chronických onemocnění.

„Alergická onemocnění představují značnou zátěž pro veřejné zdraví a ekonomiku. V minulých desetiletích počet alergických dětí plynule stoupal; v posledních letech se růst výskytu onemocnění zastavuje vzhledem ke stabilizaci výskytu pylové rýmy a atopického ekzému. Nicméně počet dětí, kterým lékař diagnostikoval astma, se nadále zvyšuje,“ konstatuje ministerstvo.

PSALI JSME:
Západní Čechy: Lázeňské království

Sexuálně přenosné nemoci

Dlouhodobý vývoj sexuálně přenosných infekcí je u nás nepříznivý. Nových případů HIV, syfilis či kapavky je u nás v řádů stovek až tisíců za rok.

„Jednoznačným důvodem je více časté rizikové sexuální chování a také různé mýty o způsobech ochrany proti sexuálně přenosným infekcím,“ uvádí zpráva. Narůstá u nás také souběh několika sexuálně přenosných infekcí i jejich opakování, ale hlavním problémem je zejména rozvoj antibiotické rezistence.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru