Na co nezapomenout před dovolenou?

Předat klíč někomu spolehlivému, vypnout uzávěry vody a plynu. Na co ještě nezapomenout před odjezdem k moři, za památkami nebo na chalupu?
Jak Češi (ne)jezdí na dovolenou. Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 002 respondentů

České domy a byty zůstávají přes prázdniny často prázdné. Podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu totiž většina lidí jezdí na dovolenou s rodinou (34 %) nebo s partnerem (29 %) a doma tak nikdo nezůstane. Mnozí se navíc na celé léto stěhují na chalupu. I když v průzkumu téměř čtvrtina dotazovaných uvedla, že na dovolenou nejezdí nikam, i tak je třeba myslet včas nejen na zabezpečení bydlení před zloději, ale také na prevenci před různými haváriemi.

„Těsně před odjezdem by mělo být samozřejmostí zavřít přívod vody a plynu a pro jistotu vypojit všechny spotřebiče z elektrické sítě. Při kontrole zavření oken si pak dejte pozor na mikroventilaci, přes kterou by se do vašeho domova mohl dostat nezvaný návštěvník,“ upozorňuje tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Lenka Molnárová.

Dalším důležitým krokem je svěřit někomu z blízkých nebo sousedům klíče. Ti pak mohou nejen zalít kytky, ale také občas vaši domácnost zkontrolovat a včas tak předejít větší škodě například při vytopení od sousedů nebo špatně zavřeném okně. A když vám párkrát týdně vyberou poštovní schránku a v domě večer na chvíli rozsvítí, mohou odradit i zloděje.

„Pokud ale chcete mít opravdu klidnou dovolenou, je potřeba investovat do trvalejších opatření proti vloupání. Zejména jde o kvalitní bezpečnostní okna a dveře včetně zámků, případně lze uvažovat také o mřížích nebo domovním alarmu,“ doporučuje Molnárová.

Zakladatel zámečnické firmy Tomáš Kaltmeyer v této souvislosti varuje, že majetky za statisíce či spíše milióny dodnes chrání zámkové vložky staré půldruhého století. „Jde samozřejmě o nadsázku, ale dosud nejrozšířenější způsob zamykání je pomocí zubatého klíče a cylindrické vložky, které si v roce 1863 patentoval Američan Linus Yale junior. I přes dílčí vylepšení se základní princip za sto padesát let nezměnil,“ říká.

Podle dostupných dat významného výrobce Dormakaba až 85 % domácností zamyká svoje byty a domy zastaralými, tedy „zubatými“ klíči.

V praxi to znamená, že ‚prolomit‘ zámek pomocí některé z metod popsaných na internetu zvládne i šikovný amatér. „Bez problému je možné volně koupit speciální nářadí k otevření zámků pomocí planžet, rozšířený je i takzvaný bumping, vyklepávání vložky zámku, které nezanechá viditelné známky poškození. V takovém případě je pak složité uplatňovat škodu na pojišťovně,“ upozorňuje Kaltmeyer.

„Abychom poskytli pojistné plnění, je podstatné, zda pachatel překonal nějakou překážku – což bude v případě nenásilného otevření skutečně těžké,“ potvrzuje Kateřina Ježková, vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí pojištění majetku a odpovědnosti Pojišťovny VZP.

Obecně podle ní nejsou případy vniknutí do domácnosti tak časté, jde zhruba o každou dvoustou škodní událost. Více než do bytů se nezvaní hosté vloupávají do rekreačních objektů a do nebytových prostor jako jsou sklepy, kolárny a kočárkárny. „Aby pojišťovna plnila, musí být vloupání vždy hlášeno policii,“ dodává.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena