Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Policistům vloni lidé nahlásili více než šest tisíc vloupání do bytů, rodinných domů a víkendových chat. Škody přesáhly 327 milionů korun. Přibývá případů, kdy se zloději vloupají do bytu či domu, který není prázdný. Zatímco v ložnici někdo spí, ve vedlejších místnostech se krade.
Pravděpodobnost, že kriminalisté vypátrají a chytí zloděje, není nijak vysoká. Dopaden je v průměru asi jeden ze čtyř. Ilustrační foto: Next

Je to případ starý jen pár měsíců. Dva zloději vypáčili vchodové dveře do bytu na pražském Žižkově a odnesli si notebook, dvě peněženky s platebními kartami, penězi a doklady. Celková škoda je více než 60 tisíc korun. To vše se odehrálo v době, kdy v bytě spali tři lidé. Lupiče při pohybu po chodbách domu a při vloupání zachytily kamery. Policie podobu jednoho z nich zveřejnila, ovšem jestli se je podařilo dopadnout, nesdělila.

Ostatně pravděpodobnost, že kriminalisté vypátrají a chytí zloděje, který se vloupal do domácnosti, není nijak vysoká. Dopaden je v průměru asi jeden zloděj ze čtyř. Ačkoli žádné oficiální statistiky o loupežích „ve spánku“ neexistují, odhadem jsou jich minimálně stovky ročně.

„Vloupání za přítomnosti obyvatel je čím dál obvyklejší, odráží nový trend a celkový posun v kriminálním chování pachatelů. Ti bývají mnohdy natolik troufalí, že vniknou do bytu kvůli několika stovkám a neštítí se vůbec ničeho,“ všiml si nového trendu odborník na zabezpečení bytů Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Nedostatek bezpečnostních dveří

Náhrady škod z vloupání přitom patří mezi nejčastěji řešené pojistné události. Například Poštovní spořitelna ve svém průzkumu uvedla, že z celkových škod, které jsou klientům proplaceny, tvoří krádeže až 18 procent. Na pomyslném žebříčku si tak krádeže drží druhé místo, nad nimi jsou jen „vodovodní“ škody.

Spousta domácností rovněž stále nemá dostatečné zabezpečení. Přitom platí známá poučka, že pachatelé si obvykle vybírají cestu nejmenšího odporu. Podle dostupných statistik zloději nejčastěji používají při vloupání hrubé síly. Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny má bezpečnostní dveře pouze 40 procent domácností. Obyčejné dveře se slabou cylindrickou vložkou, kterou ještě mají mnohé panelákové byty, zloděj jednoduše rozlomí. Aby se dostal dovnitř, stačí mu pár vteřin.

Kvalitní ochrana pomůže nejen nemovitost ochránit, ale také snížit cenu pojistky. Ačkoli se může zdát investice za kvalitní bezpečnostní dveře a další prvky v řádu desítek tisíc korun vysoká, podle odborníků se rozhodně vyplatí. Už jen proto, že domácnosti jsou vybaveny stále dražším zařízením, takže celková škoda může být až několikanásobně vyšší než stála ochrana domu či bytu.

„Obecně platí, že pokud je byt či dům zabezpečen vchodovými dveřmi minimálně ve III., lépe však ve IV. bezpečnostní kategorii s kováním ve stejné bezpečnostní třídě, je do takové nemovitosti téměř nemožné se vloupat. Obdobně je pak potřeba nahlížet na zabezpečení prosklených částí bytu či domu v přízemí. Ty lze chránit bezpečnostními skly, foliemi nebo mřížemi,“ doporučuje bezpečnostní expert Ivan Pavlíček.

Důležitá je kvalita

Je třeba dodat, že bezpečnostní dveře musí být opravdu kvalitní. Loni na jaře se o tom přesvědčili majitelé domu v libereckém Starém Harcově. Lupič se do jejich nemovitosti vloupal opět v době, když spali. „Pachatel přitom musel vypáčit dvoje dveře a  z toho jedny bezpečnostní,  než se do objektu dostal. V jeho rukách pak skončily peníze v hotovosti v české měně i v eurech a několik zlatých šperků,“ sdělila liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková. Celková škoda dosáhla bezmála 64 tisíc korun.

To, že do domácnosti zavítal nezvaný host, zjistil majitel v neděli v šest hodin ráno, když se šel do kuchyně napít. V přízemí domu byly v pokojích pootvírané skříňky, vysypaná dámská kabelka a na podlaze  poházené peněženky, ve kterých chyběly peníze. Rozespalý muž si posléze všiml i vypáčených dveří a hned potom vytočil tísňovou linku.

Loni na podzim v Rudné u Prahy dokonce zloděj vyloupil za jednu noc hned dva domy, přičemž v obou spali jejich majitelé. V prvním ukradl z jídelního stolu dámskou peněženku s penězi a osobními doklady. V druhém domě ukradl z obývacího pokoje mobilní telefon, pánskou peněženku s penězi a osobními doklady a rovněž zlatý řetízek s přívěskem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB