Na co se vyplatí vzít si úvěr a čeho se při půjčování vyvarovat

Půjčky v různých formách mohou být užitečným nástrojem, který je ale třeba používat velmi obezřetně.
Dobře si rozmyslete, kolik si potřebujete půjčit a jaké můžete maximálně platit splátky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na co se vyplatí si vzít úvěr

Jsou momenty, kdy může být úvěr dobrou volbou. Pojďme se podívat na příklady situací, kdy tomu tak je:

  • Konsolidace jiných dluhů – pokud jste si například už dříve vyčerpali kreditní kartu nebo kontokorent, platíte velmi vysoké úroky. Nová půjčka, skrz kterou splatíte předchozí dluhy, vám může výrazně ulehčit.
  • Nečekané výdaje – pokud se vám rozbilo auto nebo počítač, který potřebujete k práci, můžete si skrz úvěr koupit nový. V takovém případě vám úvěr pomůže vydělávat peníze. Nebo v případě nečekané poruchy v domácnosti, bez které nemůžete fungovat.
  • Úvěr na bydlení nebo rekonstrukci – pokud si úvěrem zafinancujete rekonstrukci či nové bydlení, můžete být výhodný. Je třeba si ale dobře spočítat, zda je úspora vyšší než úroky.

Kdy si úvěr rozhodně nebrat?

Existuje samozřejmě i pravý opak výše zmíněných situací. Momenty, kdy se úvěr určitě nevyplatí. Opět zde uvedeme některé typické příklady:

  • Vánoční nebo jiné dárky – musíte-li si na dárky půjčovat, pravděpodobně bude lepší, když se poohlédnete po levnější variantě. Dejte vašim blízkým spíše něco, z čeho budou mít radost, nemusí jít o drahý dárek. Zejména děti nové hračky rychle omrzí.
  • Dovolená – pokud si musíte na dovolenou půjčit, raději vyrazte do levnější destinace. Krásná dovolená nemusí být drahá, stačí si správně vybrat místo a program.
  • Luxusní zboží, rychlá auta a podobné výdaje – musíte-li si na ně půjčovat, bude lepší, když si je ještě chvíli odepřete a postupně si na ně našetříte.

Na co si dát pozor při výběru poskytovatele?

I v případě zodpovědného úvěrování je třeba dávat pozor na to, kde si úvěr berete. Jaké jsou tedy kroky, na které nesmíte při výběru půjčky zapomenout?

  1. Dobře si rozmyslete, kolik si potřebujete půjčit a jaké můžete maximálně platit splátky. Od toho se bude odvíjet maximální doba splatnosti a úroková sazba, na kterou můžete přistoupit.
  2. Udělejte si důkladný průzkum trhu a zjistěte si, kde si můžete půjčit. Ať už je to v bance nebo u nebankovní společnosti.
  3. Vyberte si pouze seriózní poskytovatele. Nízký úrok a dobrá reklama není všechno. Je poskytovatel česká firma? Má jasného majitele a dostupné podmínky? Jakým způsobem řeší případné spory s klienty? Je licencovaná ČNB?
  4. Před podpisem smlouvy si pečlivě prostudujte podmínky smlouvy, nikdy nic nepodepisujete narychlo nebo pod tlakem. Smlouvu dnes můžete podepsat i online, nemusíte se vydávat na pobočku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?