Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Poradna
Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v některém z letovisek. Pro našince je však nákup nemovitosti v Itálii odlišný a může tak být i více rizikový.
Formální soulad nemovitosti se stavební dokumentací je v Itálii posuzován velmi přísně. Nemovitosti větší či menší nesrovnalosti velmi často vykazují, u starších nemovitostí je to téměř pravidlem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když už něco čeští klienti o koupi nemovitosti v Itálii vědí, pak to, že kupní smlouvu musí sepisovat notář. Ale naprosto mylná je představa, že je ten notář zodpovědný za celou realitní transakci, a to jak z pohledu vyváženosti smlouvy mezi oběma stranami, tak ve vztahu k faktickému stavu nemovitosti.

Notář není advokátem a nestojí na straně kupujícího. Jeho role je nestranná a v praxi hlídá to, za co je odpovědný – a to je v principu jen to, že právní stav nemovitosti je formálně bez vad. Ostatní skutečnosti s italskou elegancí vyřeší odkazem na prohlášení stran či jiných expertů, a v tom právě může být skrytý i velký problém.

K ochraně kupujícího to zdaleka nemusí stačit, pokud mu ze strany prodávajícího nejsou poskytnuty i adekvátní smluvní záruky, a to mnohem podrobnější než standardně zákonem požadované. V českých smlouvách je to naprosto běžná praxe a je zásadní zejména u nových nebo zrekonstruovaných nemovitostí.

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí v Itálii už třetím rokem padají, jinde v Unii rostou

Právě geodeti, architekti a další technici a specialisté by měli provést dostatečné posouzení skutečného souladu nemovitosti s povoleními a dokumentací uloženou nejen v katastru nemovitostí. Formální soulad nemovitosti se stavební dokumentací je v Itálii posuzován velmi přísně. Nemovitosti větší či menší nesrovnalosti velmi často vykazují, u starších nemovitostí je to téměř pravidlem.

V případě starých nemovitostí je generální pardon pro nesrovnalosti limitován rokem 1967. Nemovitosti postavené později již musí být kompletně v souladu se stavebním povolením. Pokud se nesrovnalosti neobjeví včas – tedy před koupí nemovitosti, aby se dalo požadovat jejich odstranění nebo případně sleva z kupní ceny – mohou kupujícímu do budoucna způsobit mnoho problémů.

Výjimkou není pokuta a povinnost odstranit nepovolené části nemovitosti, ale i znemožnění rekonstrukce nebo dokonce trestní odpovědnost vlastníka nemovitosti. A v každém případě to může způsobit vážné problémy při opětovném prodeji nemovitosti v budoucnu.

PSALI JSME:
Blíží se prodej zřejmě nejdražší rezidenční nemovitosti v historii

Například pokud se, jako nový vlastník, rozhodnete nemovitost hned po koupi rekonstruovat a úřady zjistí nesoulad se stavební dokumentací, prakticky vlastníte černou stavbu. A je jedno, že za to může předchozí majitel. V nejzávažnějších případech mohou úřady nařídit i přerušení dodávek energií (plyn, elektřina, voda atd., pozn. aut.) do domu. To může stát další tisíce eur.

Takže místo toho, abyste jeli na dovolenou do nové nemovitosti, budete hledat stavební firmu, advokáta, projektanta a zdlouhavě a obtížně jednat s italskými úřady. Vedle toho se také budete soudit s původním vlastníkem o náhradu škody.

Je proto zásadní nespoléhat se ve všem na realitní kancelář, v jejímž zájmu je hlavně zprostředkovat prodej. Nelze ani spoléhat na to, že zájmy kupujícího ochrání notář – jen proto, že sepisuje kupní smlouvy a stojí to hodně peněz. Jeho úlohou je zůstat nestranný. Ohledně právních a faktických otázek je proto vždy vhodné se obrátit na specialisty, kteří ví, jak to v Itálii chodí.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.