Je čím dál pravděpodobnější, že se bude ropa i v nadcházejících měsících obchodovat v úzkém pásmu a žádný důvod nebude sám o sobě dost silný, aby změnil dynamiku trhu, který neví, jestli vsadit spíš na zpomalení růstu, zejména v Číně a v USA, a rostoucí produkci zemí mimo OPEC+, nebo na omezení produkce kartelu a geopolitická rizika.
• Obavy z poklesu poptávky a z růstu nabídky zemí mimo OPEC+ vyvažuje omezená produkce kartelu a napětí na Středním východě.
• K volatilitě přispěje i zahájení snižování sazeb ze strany USA a tempo jejich následného poklesu.
Obchodníci s ropou vykročili do nového roku opatrně.
Obavy z vývoje poptávky a globálního hospodářského růstu kompenzují rostoucí geopolitická rizika spojená s událostmi v Rudém moři a kolem něj.
Tamní útoky na obchodní lodě přinutily minulý měsíc dopravce změnit trasy lodní dopravy z Asie a Středního východu, takže se zvýšily náklady a prodloužily dodací lhůty.
Také nezapomínejme, že se v prvních týdnech roku nejspíš, tak jako ve většině jiných let, poněkud zvýší volatilita obchodování. Impulzivní spekulanti budou dychtivě vyhlížet obchodní signály a podmínky obchodování budou dosti neklidné.
Podle nás roste pravděpodobnost, že se bude ropa v nadcházejících měsících dál obchodovat v úzkém pásmu a žádný důvod nebude sám o sobě dost silný na to, aby změnil dynamiku trhu, který neví, jestli vsadit spíš na zpomalení růstu, zejména v Číně a USA, a rostoucí produkci zemí mimo OPEC+, nebo na omezení produkce kartelu a geopolitická rizika.
Ochota riskovat může navíc kolísat podle toho, jak se bude měnit očekávané tempo snižování amerických úrokových sazeb. Vzhledem k tomu zůstane podle nás Brent v prvním čtvrtletí v úzkém pásmu kolem 80 dolarů za barel.
Největší riziko poklesu cen představuje nejednotnost kartelu OPEC+, která může vést k porušení současné dohody o omezení produkce. Naopak jejich vzestup může způsobit velká geopolitická událost, která naruší tok ropy a plynu ze Středního východu.
Ropa Brent se za poslední rok obchodovala v poměrně úzkém pásmu 27,5 dolaru. V roce 2022 vyhnala nejprve válka na Ukrajině ceny výrazně výš, ale pak znovu spadly, takže se obchodovala ve 64dolarovém pásmu.
Celkově se front-month kontrakty na Brent za tento rok propadly o šest procent a kontrakty na WTI o sedm procent. Oba futures kontrakty se z pohledu investora po většinu roku obchodovaly na inverzním trhu a vzhledem k pozitivním dopadům takového prostředí na rolování kontraktů činil záporný výsledek v případě ropy Brent mínus jedno procento a v případě WTI mínus dvě procenta.
Současná cena ropy Brent se pohybuje kolem 80 dolarů, to znamená, že se obchoduje jen pár dolarů pod průměrnou cenou z loňského roku i pod současným 200denním klouzavým průměrem, který je něco nad 82 dolary.
Zásluhy za zmiňované poměrně úzké pásmo sice lze připsat kartelu OPEC+ a jeho snahám stabilizovat ceny pomocí aktivního řízení nabídky, ale není pochyb, že by členské země raději vyšroubovaly ceny výš.
Rostoucí produkce USA, Íránu, Venezuely, Guyany a dalších zemích, spolu s oslabením poptávky ve 4. čtvrtletí, však způsobily, že OPEC+ dosáhl jen polovičního vítězství – ceny se zvýšit nepodařilo, ale přišel o část podílu na trhu.
Jedním z hlavních rizik ohrožujících jednotnost kartelu tak zůstává, že se možná bude muset vzdát dalšího tržního podílu, aby udržel ceny nad 70 dolarů, zvlášť vzhledem očekávanému slabšímu růstu poptávky a setrvalé robustní produkci zemí mimo OPEC+.
Tím totiž vznikne tlak na snížení tržního podílu kartelu a růst nevyužité kapacity, v neposlední straně na straně Saúdské Arábie, jejíž nevyužitá kapacita přesáhla tři miliony barelů denně, což by za normálních okolností vzhledem k silné motivaci dostat na trh více ropy pomohlo omezit jakýkoli růst cen.
Stejně jako loni budou při propadech a vzestupech trhu hrát významnou úlohu spekulanti, jako jsou hedgeové fondy a CTA (Commodity trading advisor, pozn. red.). Jejich obchodní strategie často kopírují aktuální tržní trendy a mají tendenci předjímat, urychlovat a umocňovat změny cen způsobené změnou fundamentálních ukazatelů.
Protože se však jejich strategie řídí tím, jaké je právě momentum, zpravidla nakupují při posilování a prodávají při oslabení. Často tak drží největší dlouhé pozice ve chvíli, kdy se blíží vrchol cyklu, a největší krátké pozice těsně předtím, než trh dosáhne svého dna.
Loňské obchodování v úzkém pásmu bylo pro spekulanty, kteří nesledují nic než momentum, neustálou výzvou a několikrát vedlo k situacím, kdy skončili se špatnými pozicemi, když Brent a WTI přestaly kopírovat trend a náhle obrátily.
Změnily se totiž technické výhledy, za což mohla mimo jiné produkční rozhodnutí kartelu OPEC+, očekávání poklesu amerických úrokových sazeb, vývoj v Číně a geopolitické události.
V únoru dosáhly čisté dlouhé pozice zhruba 491 milionů barelů, v červnu spadly na 231 milionů, v září dosáhly dvouletého maxima 560 milionů, aby se počátkem prosince propadly na 11leté minimum 171 milionů. Útoky v Rudém moři pak před koncem roku přinesly výrazný čtrnáctidenní vzestup.
V nadcházejícím čtvrtletí se bude ropa patrně dál obchodovat v úzkém pásmu, v případě ropy Brent kolem 80 dolarů. Rostoucí produkce zemí mimo OPEC+ a obavy o světový hospodářský růst vyváží omezení produkce OPEC+, napětí na Středním východě a další růst světové poptávky, který však bude pomalejší než v minulém roce.
Kartel OPEC+ bude i nadále tlačit ceny výš. Bude prodlužovat platnost současných produkčních omezení a snad je i dále prohlubovat. Tím se ovšem vzdá části svého tržního podílu a zvýší nevyužitou kapacitu. Kvůli spekulantům zaměřeným na makroekonomický vývoj pak přispěje k volatilitě trhu i zahájení snižování amerických úrokových sazeb a tempo jejich následného poklesu.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com