Měla by cena ropy ještě klesat nebo jsme před bodem obratu

Názor
V posledních týdnech cena ropy na světových trzích dále klesala. Z cen kolem 90 dolarů za barel ropy WTI Crude Oil (americká lehká ropa, pozn. aut.) pozorujeme pokles až pod 70 dolarů v minulém týdnu, a to i přes masivní snížení vývozu ze strany kartelu zemí OPEC+. Ty pod vedením Saúdské Arábie vytrvale usilují o snižování exportu „černého zlata“ po celý letošní rok.
V posledních týdnech cena ropy na světových trzích dále klesala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jaké jsou hlavní důvody poklesu cen komodity? Může cena znovu růst? V roce 2023 mohutně rostla těžba suroviny v USA. Země, která již přes deset let zvyšuje vývoz ropy díky nárůstu břidličných vrtů dokázala letos obvykle produkovat přes 13 milionů barelů ropy denně.

To je již více než polovina celé její spotřeby, která se navíc může ještě snížit. Náklady na vytěžení suroviny v této zemi vlivem nových technologií spíše klesají a podporují tak rozvoj nových těžebních oblastí.

Druhým faktorem, který stojí za poklesem cen, je zpomalení v Číně. Tamní ekonomika si prochází složitým obdobím, poslední data o inflaci ukázala na pokračující hrozbu delšího období deflace. Ceny v listopadu klesaly o 0,5 procenta, a země tak nejeví známky ekonomického obratu. Tomu odpovídají i snižující se předstihové ekonomické indikátory.

PSALI JSME:
Česko letos dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010. Závislost Česka na ruské ropě je tak letos nebývale vysoká

Na straně globální poptávky tedy panuje mohutný výpadek. V neposlední řadě je zde konflikt v Pásmu Gazy, ten hrozil způsobením nového ropného šoku, ale to se zatím rozhodně nestalo. Konflikt zůstává lokální, bez významnějšího dopadu na světovou ekonomiku. Co by mohlo přinést naopak růst cen v delším období?

Ruská federace je významně závislá na svých příjmech z vývozu energetických surovin (ropa, plyn, uhlí apod.). Dopad uvalených sankcí je přitom poměrně slabý, pokud by se tyto sankce podařilo lépe vymáhat, objem ropy na trzích by mohl klesat a cena komodity by opět mohla růst.

Takto tamní ekonomika dokáže těžit z prostého faktu, že cena ropy Ural (kolem 67 dolarů za barel) nabízí značný arbitrážní potenciál vůči ropě typu Brent a WTI. Toho řada firem v světové ekonomice využívá a obohacuje se tak na probíhajícím konfliktu na Ukrajině.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ficova vláda lobuje v Bruselu za možnost vyvážet ruská paliva do Česka

Zavřít reklamu ×
  1. Pohonné hmoty jsou velmi levné a taky to na cestách tak vypadá! Tolik aut i na vedlejších cestách jsem nikdy neviděl. Snad brzo podraží paliva aspoň na 50 kč/l……..Vláda by měla reagovat a zvýšit daň z jednoho litru min. o 15 kč..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …