Na další změkčení exekucí doplatí i řemeslníci, rodiče či obce, varuje studie

Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní, utažení práv věřitelů je naproti tomu nekompromisní. K takovým závěrům došli autoři nové studie dopadů novely exekučního řádu z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
Novelizace exekučního řádu obsahuje další sadu návrhů, které výrazně znevýhodňují postavení věřitelů. Pozitivní dopady na dlužníky jsou přitom velmi diskutabilní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle průzkumu CETA se sníží vymahatelnost o dalších dvacet procent. „To implikuje přímé negativní dopady na veřejné finance ve výši minus 12,2 miliardy korun ročně jen na ušlé DPH, po započítání příslušenství jde zhruba o dvojnásobek,“ uvádí studie.

Věřiteli přitom nejsou jen finanční instituce, ale také obce, malé firmy, řemeslníci či rodiče vymáhající výživné. Ti všichni zaplatí za to, že z dlužníků nebude možné prakticky vůbec vymáhat zejména menší pohledávky, dokládá studie.

Krátkozraký populismus

Studie analyzuje obě navrhované novely – vládní a poslaneckou – a upozorňuje na nežádoucí dopady regulace. Vychází z vlastního průzkumu provedeného mezi věřiteli z různých odvětví. Podle ředitele výzkumu CETA Aleše Roda se však již několik let razantně posiluje postavení dlužníků na úkor věřitelů.

„Dlužníci jsou pro politiky atraktivní voličská skupina, ovšem populismus v této oblasti je krátkozraký. Věřitel je totiž také zaměstnavatel, živnostník nebo samoživitelka,“ dodává Rod.

Růst cen i šedé ekonomiky

V rámci reakce na případné přijetí novely je podle studie možné očekávat nežádoucí dopady, neboť věřitelé musí pracovat s rizikem uvíznutí zdrojů v nedobytných dluzích.

„Pozitivní dopady na dlužníky jsou diskutabilní, dopady na věřitele nekompromisní. Povede to k přenášením nákladů na zákazníky, upracováním smluvních podmínek v jejich neprospěch či k vymáhání skrze pochybné agentury,“ dodal analytik CETA Jakub Žofčák.

Novelu považuje za výrazný impulz k růstu stínové ekonomiky. Celou studii CETA najdete zde.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek