Na devizových trzích panovala spíše risk-off nálada. Profitoval z ní dolar

Názor
Na globálních trzích ve středu panovala spíše pochmurnější nálada, i když žádné dramatické výprodeje jsme na akciových trzích neviděli. Ostražitost vyplývala zejména z toho, co přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.).
Z risk-off nálady profitoval americký dolar, naopak středoevropské měny ve středu byly pod prodejním tlakem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Německé statistiky národních účtů za letošní první čtvrtletí na úrovni celého národního hospodářství nic nového nepřinesly, byly potvrzeny předběžné odhady – německá ekonomika během prvních tří měsíců letošního roku přidala 0,2 procenta.

Z hlediska struktury potěšila silná investiční aktivita, mírným zklamáním pak byla soukromá spotřeba. A jak ukazují různé indikátory spotřebitelské důvěry (včetně dnešních čísel GfK, pozn. aut.), spotřebitelé pravděpodobně zůstanou ve světle vysoké inflace a nejistot spojených s válkou na Ukrajině ve svých výdajích opatrní i ve druhém čtvrtletí.

PSALI JSME:
Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Z risk-off nálady profitoval americký dolar, naopak středoevropské měny ve středu byly pod prodejním tlakem. Euro vůči dolaru spadlo z kotací u 1,074 USD/EUR na počátku asijské seance o celý cent, když na přelomu evropského a amerického obchodování kurz atakoval 1,064 USD/EUR.

Z regionálních měn na negativní náladu na trhu doplatil zejména maďarský forint, když ztrácel více než 1,5 procenta. Polský zlotý odepisoval zhruba půl procenta. Česká koruna byla nejúspěšnější, když oslabila zhruba o čtvrt procenta. Z ranních kotací u 24,60 CZK/EUR se kurz posunul k odpoledním 24,67 CZK/EUR.

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Bez výraznější reakce trhu se obešlo dnešní vyjádření V. Bendy z bankovní rady České národní banky. Přiřadil se ke svým kolegům z posledních dní konstatováním, že je příliš brzy na to mít silnější názor na rozhodování na příštím zasedání, které se bude konat 22. června. Bankovní rada se podle něj bude rozhodovat mezi scénáři, které byly představeny na květnovém zasedání.

Základní scénář počítá s ještě znatelným zvýšením sazeb, ten alternativní na druhou stranu další zvýšení sazeb nepředpokládá. Trh počítá se zvýšením sazeb o 50 bazických bodů, my ve světle přetrvávajících inflačních rizik to v tuto chvíli stále vidíme na 75 bazických bodů.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.