Na dovolenou si půjčí každý dvacátý Čech, u moře může být levněji

Průzkum
Češi sice milují moře a aspoň pár dní na pláži si nerad odepře málokdo, i tak se ale mnohé rodiny kvůli letní dovolené nechtějí zadlužovat. A raději nikam nejedou. Podle průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, si na prázdninové cestování půjčí jen pět procent tuzemských domácností.
Letní dovolená bez „válení“ u moře je pro mnohé české rodiny nemyslitelná. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkum, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, také ukázal, že pokud si už Češi na dovolenou půjčí, jsou to jen menší částky do deseti tisíc korun.

Na dovolenou si půjčují spíše muži než ženy, v případě částky nad 10 tisíc korun dokonce více než čtyřikrát častěji. Je to výrazná změna oproti loňsku. Zatímco podle tehdejšího průzkumu byl rozdíl mezi muži a ženami zanedbatelný, letos se ukázalo, že si ženy na dovolenou prakticky nepůjčují.

Na dovolenou si rovněž půjčují nejčastěji lidé ve věku 25 až 34 let a také 45 až 54 let – v obou věkových kategoriích jde přibližně o devět procent dotázaných. Půjčky na dovolenou jsou také o něco častější u lidí s nižším vzděláním.

Rodina s jedním dítětem

Typickým představitelem domácnosti, která si raději půjčí, než aby zůstala o letních prázdninách doma, je rodina s jedním dítětem. Zpravidla si půjčuje nižší částku do 10 tisíc korun. Na dovolenou si často půjčují rovněž domácnosti s čistým měsíčním příjmem mezi 40 a 60 tisíci korunami.

PSALI JSME:
Výše půjček v létě roste až o deset tisíc korun. V exekuci přitom je 14 procent žadatelů

„Vzdát se drahé dovolené v případě, že ji nelze financovat z úspor, je určitě správné rozhodnutí, ke kterému dospěje drtivá většina českých rodin. Češi se kvůli dovolené zpravidla nezadlužují a podle našich opakovaných průzkumů je tento přístup dlouhodobý, bez hledu na to, v jaké části ekonomického cyklu se česká ekonomika nachází,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Nezaměstnaní Češi, kteří se rozhodnou pro půjčku na dovolenou, si zpravidla berou úvěry vyšší než 10 tisíc korun. „Je alarmující, že si na dovolenou velmi často půjčují lidé, kteří již mají nějaké závazky po splatnosti, a také lidé bez zaměstnání. Může to totiž znamenat, že si půjčují za velmi nevýhodných podmínek od nebankovních subjektů, protože na standardní úvěr nedosáhnou,“ poznamenala Palendalová.

U moře mnohde levněji

Navzdory vysokým cenám energií a celkové inflaci mají Češi o letní dovolené obrovský zájem. Letošní tržby cestovních kanceláří překonají výsledky poslední sezóny před covidovou pandemií v roce 2019 a většina termínů letních dovolených v zahraničí je již vyprodaná.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých domácností si nemůže dopřát ani týden tuzemské dovolené

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur uvedla, že na zahraniční dovolené mohou rodiny dokonce ušetřit. „Čeští turisté, kteří aktuálně pobývají v evropských letoviscích u moře, se cenově cítí často lépe než doma. A to i přes zvýšení cen v celé Evropě,“ uvedla Kateřina Chaloupková, výkonná ředitelka asociace.

S odvoláním na aktuální údaje z Eurostatu sdělila, že květnová míra inflace v České republice byla 12,5 procenta, což byl druhý nejvyšší výsledek – po Maďarsku. Naopak v hlavních letních destinacích, oblíbených mezi českými turisty, jako je Španělsko, Řecko, Chorvatsko, Itálie nebo Bulharsko, nepřevýšila 8,6 procenta.

Gyros v Řecku (letovisko Vrasna) tak vyšel na 2,80 euro, tedy zhruba 67 korun. Capuccino ve Španělsku (Burgos) stálo 1,60 euro, tedy asi 38 korun a za kuřecí steak s hranolky a minerálkou zaplatil zákazník v centru chorvatské Makarské 11,5 euro, tedy 276 korun.

PSALI JSME:
Do Chorvatska letos zamíří rekordní počet Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.