Čtvrtina českých domácností si nemůže dopřát ani týden tuzemské dovolené

Názor
Na dovolenou letos zamířilo sedm z deseti Čechů, přičemž jen pětina z nich si ji nechala zařídit od cestovní kanceláře. Za dovolenou letos v průměru utratili 21 788 korun, o tisícovku více než před rokem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere.
Podle údajů Českého statistického úřadu si vloni muselo odpustit dovolenou v Česku 27,3 procenta tuzemských domácností. Foto: Pixabay

Na dovolenou si přitom musí půjčovat jen tři procenta Čechů, vyplývá ze stejného průzkumu. Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených.

Domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, přitom není vůbec málo. V loňském roce si dovolenou muselo odpustit 27,3 procenta českých domácností, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Přesně taková část z nich si nemohla dovolit ani týdenní dovolenou mimo domov, ani tedy u moře nebo v zahraničí!

PSALI JSME:
Privátní tryskáč a soukromý ostrov. Jak by Češi trávili dovolenou, kdyby vyhráli milion?

Zatímco tedy většina Čechů díky ekonomické prosperitě registruje nárůst své mzdy a už nyní plánuje napřesrok ještě nákladnější dovolenou než letos, zhruba čtvrtina domácností si ji letos ani příští rok dopřát moci nebude. Naštěstí jen zlomek z nich si na dovolenou bere úvěr, leckdy totiž za lichvářský úrok. Čísla o růstu výdajů Čechů za dovolené je třeba brát v širším kontextu celkové rozpočtové situace tuzemských domácností, která zase až tak optimistická není.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

×
  1. Někteří by na to dokázali i našetřit peníze, ale nemůžou si dovolit chybět v práci. Můj manžel má doma cykloservis, od března do října nevytáhne paty z domu 24/7. Lidi klidně zvoní i v neděli večer. V zimě zase ski servis… prostě nemůže odjet.

  2. Jak to ví? Mne se ten Kovanda Ph.D. anio nikdo z žádné agentury neptal, zda jsem na dovolené byla a zda bych si ji mohl dovolit.
    Zase článekpo ničem.

  3. V životě jsem na dovolené nebyla.Nikdy.A jsem již v důchodu.Vždy jsem měla práci,práci a práci a také žiju.A ted mám tak mizivý důchod že se již na dovolenou ani nepodívám a ani nevzdechnu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru