Ilustrační foto.zdroj: www.pixabay.com

Na dovolenou tankujte (zatím) doma

Pokud bychom se při plánování prázdninových cest řídili pouze pravidlem, jak při cestě autem co nejvíce ušetřit za benzín nebo naftu, nejspíš bychom zůstali doma. Přestože ceny paliv letos výrazně klesly i v zahraničí, kromě cesty do Polska se v ostatních případech vyplatí natankovat ještě doma. Dobré je však i sledovat kurz eura vůči koruně.

Průměrná cena benzínu na českých pumpách byla v minulém týdnu 33,06 Kč za benzín a 32,32 za naftu. Na zdražení v posledních dvou měsících (cca 0,90 u benzínu a 0,50 Kč u nafty) se tradičně podepsala sezóna dovolených, před třemi měsíci byly ještě ceny obou paliv na prakticky stejné úrovni (31,48 Kč). I přes nárůst v posledním kvartále však mohou být čeští řidiči spokojeni, v porovnání se sousedy jezdí lacino.

Za poněkud překvapivým zjištěním stojí především vyšší kurz eura vůči koruně, než tomu bylo před loňskými prázdninami, což ale mohou události v Řecku a očekávaný pád aura rychle změnit.

Podle aktuálních údajů, které poskytuje ÚAMK, v průměru stojí v Polsku litr benzínu 32,20 Kč (nafty 31,30 Kč). Na Slovensku 37,30 (33,10) Kč, v Německu 39,60 (33,40) Kč a v Rakousku 35 (32,40) Kč. Při cestě na Jadran, kam i letos míří nejvíce českých autoturistů, se nevyplatí vyčkávat na příznivější ceny až do Slovinska, kde lze Natural v průměru pořídit za 37,40 (34) Kč, nebo samotného Chorvatska (37,10 a 34,10).

O mnoho optimističtější není ani výhled na druhý břeh Jadranu, tedy do Itálie, kde v průměru benzín stojí 46,40 (42,50) Kč. Italské pumpaře v oktanové evropské hitparádě v aktuálních cenách benzínu předstihli jen v Nizozemsku (47,40) a bezpečně v Norsku (50,10), což je současně jediná evropská země, kde je dražší než v Itálii i nafta (45,10).

Jedná se pochopitelně o průměrné ceny, které se budou lišit v konkrétních případech podle konkrétního místa tankování i značky jednotlivých řetězců až o 10 %. Benzín i nafta jsou v celé Evropě v době letošních dovolených nejlevnější za poslední tři roky, což je samozřejmě pozitivní informace. Při vědomí toho, že před rokem byla OPEC ropa o 45 % dražší, to však mohlo být i veselejší.

Share

Jeden komentář u “Na dovolenou tankujte (zatím) doma

  1. Myslím, že nám s tím vším Řecko pěkně zatočí – a tím nemyslím jen ceny benzinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *