bool(false)

Na dovolenou tankujte (zatím) doma

Pokud bychom se při plánování prázdninových cest řídili pouze pravidlem, jak při cestě autem co nejvíce ušetřit za benzín nebo naftu, nejspíš bychom zůstali doma. Přestože ceny paliv letos výrazně klesly i v zahraničí, kromě cesty do Polska se v ostatních případech vyplatí natankovat ještě doma. Dobré je však i sledovat kurz eura vůči koruně.

Ilustrační foto: Pixabay

Průměrná cena benzínu na českých pumpách byla v minulém týdnu 33,06 Kč za benzín a 32,32 za naftu. Na zdražení v posledních dvou měsících (cca 0,90 u benzínu a 0,50 Kč u nafty) se tradičně podepsala sezóna dovolených, před třemi měsíci byly ještě ceny obou paliv na prakticky stejné úrovni (31,48 Kč). I přes nárůst v posledním kvartále však mohou být čeští řidiči spokojeni, v porovnání se sousedy jezdí lacino.

Za poněkud překvapivým zjištěním stojí především vyšší kurz eura vůči koruně, než tomu bylo před loňskými prázdninami, což ale mohou události v Řecku a očekávaný pád aura rychle změnit.

Podle aktuálních údajů, které poskytuje ÚAMK, v průměru stojí v Polsku litr benzínu 32,20 Kč (nafty 31,30 Kč). Na Slovensku 37,30 (33,10) Kč, v Německu 39,60 (33,40) Kč a v Rakousku 35 (32,40) Kč. Při cestě na Jadran, kam i letos míří nejvíce českých autoturistů, se nevyplatí vyčkávat na příznivější ceny až do Slovinska, kde lze Natural v průměru pořídit za 37,40 (34) Kč, nebo samotného Chorvatska (37,10 a 34,10).

O mnoho optimističtější není ani výhled na druhý břeh Jadranu, tedy do Itálie, kde v průměru benzín stojí 46,40 (42,50) Kč. Italské pumpaře v oktanové evropské hitparádě v aktuálních cenách benzínu předstihli jen v Nizozemsku (47,40) a bezpečně v Norsku (50,10), což je současně jediná evropská země, kde je dražší než v Itálii i nafta (45,10).

Jedná se pochopitelně o průměrné ceny, které se budou lišit v konkrétních případech podle konkrétního místa tankování i značky jednotlivých řetězců až o 10 %. Benzín i nafta jsou v celé Evropě v době letošních dovolených nejlevnější za poslední tři roky, což je samozřejmě pozitivní informace. Při vědomí toho, že před rokem byla OPEC ropa o 45 % dražší, to však mohlo být i veselejší.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Myslím, že nám s tím vším Řecko pěkně zatočí – a tím nemyslím jen ceny benzinu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

O prázdninách se cestovním pasům věnujte víc

Kontroly na hranicích, na to jsme si alespoň v rámci Evropské unie (EU) a schengenského prostoru rádi odvykli. Ale jak se zdá, budeme si muset zase zvykat. Kdo se naučil cestovat po Evropě jen s občanským průkazem …

Český kempařský comeback

Kempování je v posledních letech opět na vzestupu. Za posledních pět let se počet návštěvníků vyšvihl ze zhruba 800 tisíc ročně téměř o polovinu. Loni tak podle Českého statistického úřadu naše kempy navštívil 1,2 …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru