Podobně také v Číně se oba indikátory nadále pohybují v pásmu expanze. Zatímco ale čínský PMI z průmyslu se rovněž nachází nad 50 body, o tom evropském a německém toto rozhodně říct nelze.
Na globálních měnových trzích panoval ve středu klid, lokální měny mírně posílily. Americký dolar vůči euru jen nepatrně zpevnil o zhruba 0,1 procenta k úrovni 1,087 USD/EUR. Z globálních dat byl zveřejněn americký ISM index ze služeb za květen, který pozitivně překvapil. Došlo totiž k jeho nárůstu z 49,4 bodu na 53,8 bodu, přičemž se očekávalo jeho zvýšení na 51 bodů.
Významně se na tom podílelo lepší hodnocení nových objednávek, které potvrzuje přetrvávající robustnost americké poptávky (navzdory jejímu částečnému ochlazení, pozn. aut.). ADP report (předstihový indikátor, který vypovídá o americké zaměstnanosti, pozn. red.) naopak mírně zklamal, když za květen ukázal na 152 tisíc nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru.
Všechny měny středoevropského regionu ve středu vůči euru posílily v rozsahu 0,3-0,6 procenta. Nejlépe dopadl maďarský forint, který následovala koruna. Vzruch na trhy nepřinesla polská centrální banka, která v souladu s očekáváními ponechala na středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Kurz koruny se nyní pohybuje poblíž 24,60 CZK/EUR a je tak nejsilnější od zhruba poloviny ledna.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)