Na globálních měnových trzích panoval ve středu klid, lokální měny mírně posílily

PMI, tedy indexy nákupních manažerů, z Evropy i Číny zůstávají nad 50 body. Zpřesněné odhady za květen ukázaly na mírné zlepšení pro Německo a jen kosmetické zhoršení pro eurozónu. To se v obou případech týkalo jak sektoru služeb, tak i kompozitního ukazatele.
Na globálních měnových trzích panoval ve středu klid, středoevropské měny mírně posílily. Nejlépe dopadl maďarský forint. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podobně také v Číně se oba indikátory nadále pohybují v pásmu expanze. Zatímco ale čínský PMI z průmyslu se rovněž nachází nad 50 body, o tom evropském a německém toto rozhodně říct nelze.

Na globálních měnových trzích panoval ve středu klid, lokální měny mírně posílily. Americký dolar vůči euru jen nepatrně zpevnil o zhruba 0,1 procenta k úrovni 1,087 USD/EUR. Z globálních dat byl zveřejněn americký ISM index ze služeb za květen, který pozitivně překvapil. Došlo totiž k jeho nárůstu z 49,4 bodu na 53,8 bodu, přičemž se očekávalo jeho zvýšení na 51 bodů.

Významně se na tom podílelo lepší hodnocení nových objednávek, které potvrzuje přetrvávající robustnost americké poptávky (navzdory jejímu částečnému ochlazení, pozn. aut.). ADP report (předstihový indikátor, který vypovídá o americké zaměstnanosti, pozn. red.) naopak mírně zklamal, když za květen ukázal na 152 tisíc nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru.

Všechny měny středoevropského regionu ve středu vůči euru posílily v rozsahu 0,3-0,6 procenta. Nejlépe dopadl maďarský forint, který následovala koruna. Vzruch na trhy nepřinesla polská centrální banka, která v souladu s očekáváními ponechala na středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Kurz koruny se nyní pohybuje poblíž 24,60 CZK/EUR a je tak nejsilnější od zhruba poloviny ledna.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB