Na hypotéku má jen hrstka Čechů. Sazby dolů lezou bídně

Průměrná hypotéční sazba v srpnu mírně klesla pod hranici 5,8 procenta. Nabídky se pohybují v širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, uvedla Česká bankovní asociace (ČBA) ve svém Hypomonitoru.
Podvodníci velmi často napadnou daný mobilní telefon tzv. na dálku, zcela bez vědomí daného klienta a potvrzovací SMS s mobilním klíčem si pošlou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Hypoteční sazby klesají velmi pomalu. Objem hypoték poskytnutých od začátku roku je stále nejnižší za posledních deset let,“ uvedl ekonom ČBA Jakub Seidler.

Bankéři očekávají, že k výraznější zlevnění hypoték by mělo dojít příští rok. V to ale už doufali developeři Central Group, Trigema a Skanska loni, když odhadovali, že by se mohly sazby letos vrátit ke třem procentům. Ukázalo se to vzhledem k vývoji inflace jako velmi nerealistický předpoklad.

Banky poskytly v srpnu hypotéky za 14 miliard korun, oproti červenci o čtvrtinu více. Objem nově poskytnutých hypoték v srpnu dosáhl 11,5 miliardy korun a objem refinancovaných úvěrů 2,6 miliardy korun.

PSALI JSME:
Hypoteční trh v polovině prázdnin nepatrně ožil

Loni obří propad

Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 mld. Kč. Meziročně šlo o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték, a 57 procent v případě skutečně nově poskytnutého objemu.

„V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty,“ shrnul Martin Machala ze zprostředkovatelské společnosti Ownest.

Financování se podle něho běžné domácnosti vzdálilo, zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.

Potíž pro většinu lidí je část kupní ceny složená z vlastních zdrojů. „Deset až 20 procent z ceny bytu je částka, kterou není jednoduché poskládat dohromady,“ dodal Machala.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hypotéky do roku 2025 zlevní na polovinu nynější úrovně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.