Hypoteční trh v polovině prázdnin nepatrně ožil

Letošní léto bylo z hlediska hypotečního trhu poměrně netradiční. Zatímco v jiných letech si lidé raději užívají dovolených a hypoteční trh hibernuje, letos to úplně neplatí. Červenec byl sice podle očekávání velmi slabý, v srpnu však aktivita zájemců o hypotéku vzrostla. Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry v celkové hodnotě 14 miliard korun, což je meziměsíčně o čtvrtinu více.
Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat poskytly v srpnu hypoteční úvěry v celkovém objemu 14 miliard korun, tedy o 2,7 miliardy méně než v červenci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň jde o nejvyšší hodnotu od loňského června, vyplývá z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Meziročně byl objem poskytnutých hypoték letos v srpnu o 40 procent vyšší než ve stejném měsíci loňského roku. Hypomonitor poprvé od konce roku vykázal meziroční nárůst.

To je ale jen proto, že loni hypoteční trh výrazně propadl. Stále velmi zaostává za předcovidovými roky. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliardy korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat poskytly v srpnu hypoteční úvěry v celkovém objemu 14 miliard korun, tedy o 2,7 miliardy méně než v červenci. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 11,5 miliardy korun po červencových 9,5 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,6 miliardy korun oproti červencovým 1,9 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostl z červencových 3,8 tisíce na takřka 3,7 tisíce. I to je stále pod dlouhodobým standardem. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v srpnu opět nepatrně klesla na 5,78 procenta a je tak nejnižší za poslední rok. Stále se však pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

Hypoteční sazby jsou zásadně ovlivněny základními úrokovými sazbami centrální banky, která je už více než rok drží na stejných vysokých hodnotách. K zásadnímu zlevnění hypoték tak dojde teprve poté, co centrální banka sníží základní úrokové sazby. Podle opakovaných vyjádření centrálních bankéřů k tomu ale letos s největší pravděpodobností nedojde a hypoteční sazba se bude snižovat spíše jen nepatrně, pokud vůbec.

To dopadne na všechny ty, kteří chtěli prostřednictvím hypotéky financovat pořízení nemovitosti. Splátky hypotéky je vyjdou podstatně dráž, než kdyby hypotéku získali ještě před dvěma roky. Problémy ale budou mít i desítky tisíc domácností, které letos refinancovaly.

Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla běžná ještě před dvěma lety, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné třímilionové hypotéky na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 6455 korun více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou.

Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené s bydlením vynaloží o 77 tisíc korun více. Jak velký je to problém, vynikne hlavně v porovnání s průměrnou hrubou mzdou v ČR. Ta je totiž skoro o polovinu nižší, než jsou vícenáklady na splácení dražší hypotéky. Mnoho rodin tak bude muset sáhnout hlouběji do svých rezerv.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB