Na maloobchod dopadá vysoká inflace

České maloobchodní tržby v květnu propadly meziměsíčně reálně o 2,3 procenta, meziročně o 6,9 procenta, tedy více než jsme očekávali (náš odhad -2,6 % meziročně, pozn. aut.). Nutno ovšem dodat, že na meziroční vývoj měla vliv i vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy na květen připadlo pandemické rozvolnění.
Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziměsíčním srovnání tržby klesaly ve všech sortimentních skupinách kromě farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží. Nejvíce meziměsíčně poklesly prodeje potravin (o 3 %) a nepotravinářského zboží (o 2,5 %).

Naopak prodeje za pohonné hmoty stouply (o 1,1 % meziměsíčně). Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v květnu reálně meziměsíčně o 1,4 procenta, přičemž meziročně se snížily o 8,1 procenta.

Celkově je patrné, že na spotřebitele již začíná dopadat vysoká inflace.

Zatímco v minulých měsících zůstávaly maloobchodní prodeje relativně robustní, když prodejům pomáhaly i vysoké úspory domácností a optimismus spojený s dobrou situací na trhu práce, nyní se zdá být tento polštář již částečně vyčerpaný.

Zhoršování český maloobchod čeká pravděpodobně i v následujících měsících. Naznačuje to vývoj spotřebitelské důvěry, která je nejnižší od roku 2003, kdy se údaj začal sledovat. Inflace navíc dosáhne v letních měsících 20 procent, což spotřebitelské důvěře rozhodně neprospěje.

Další zvyšování cen energií bude navíc tlumit možnost domácností utrácet za nezbytné zboží. Poklesy prodejů se ale nevyhnou většině kategorií.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena