Na místě, kde Forrest Gump skončil svůj „nekonečný“ běh

ObrazemReportáž
Tři roky, dva měsíce, čtrnáct dní a šestnáct hodin. Tak dlouho trval „nekonečný“ běh Forresta Gumpa v podání Toma Hankse ve stejnojmenném oscarovém filmu z roku 1994. Z místa, kde se Forrest rozhodl zastavit a dál už neběžet, je nyní vyhledávaná atrakce pro turisty.
Místo, kde Forrest Gump skončil se svým několikaletým během, je vyhledávaným cílem turistů. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Nebýt načervenalých skal legendárního Monument Valley za zády, byla by to celkem běžná americká silnice, tedy rovná jako pravítko a okolo jen samá pustina.

Přesto se na místo, kde se silnice zvedá do mírného kopečku, vydává každý den nemálo turistů. Právě zde se totiž hlavní postava legendárního filmu Forrest Gump rozhodla ukončit svůj více než tříletý běh a zaskočit početnou skupinu svých následovníků.

„Ticho, on něco řekne,“ ozve se z davu, když se zarostlý a umolousaný Forrest najednou zastaví.

Po chvilce skutečně něco řekne: „Jsem už unavenej, tak jdu, lidi, domů.“ Načež se z davu ozve: „A co máme dělat my?“ Na to ale už Forrest neodpoví.

Fronta na fotografování

Dnes je toto místo vyhledávaným bodem turistů. Každý den se tu zastaví až stovky lidí, aby si pořídili atraktivní fotky nebo natočily krátké video ze silnice, kde se Forrest Gump otočil a vydal se zpátky domů. Je to mimořádně atraktivní nejen kvůli scéně ze slavného filmu, ale právě také díky působivým načervenalým skalám Monument Valley.

Foto: FAEI.cz/Petr Starý

„Přijeli jsme z Texasu, a tohle jsme si prostě nemohli nechat ujít,“ říká mladá dvojice, která právě dokončila sérii snímků z místa, kterému se říká Forrest Gump Point nebo také Forrest Gump Hill. Jezdí sem zájemci o zážitek nejen ze Spojených států, ale také z Evropy.

Mezi fotografujícími turisty je například i skupinka Italů, kteří sem zamířili po prohlídce Národního parku Monument Valley. Aby měli co nejpůsobivější památku, vyndali z kufru auta dokonce malý dron s kamerou, který na ně nalétává z několikametrové výšky.

Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Po silnici ale běžně jezdí auta, takže turisté napřed postávají na improvizovaných parkovištích po obou stranách asfaltky, případně až na krajnici, a jakmile vůz přejede, vrhnou se do středu vozovky a fotí se jako o život. Lidí je v jednu chvíli okolo ikonického místa tolik, že se zde skoro stojí fronta.

Ideální doba na focení je ráno, kdy sluníčko ideálně nasvěcuje silnici i skaliska Monument Valley, ale rušno je na Forest Gump Pointu prakticky po celý den. Jedni natěšení turisté přijíždějí, další – už uspokojení – zase odjíždějí.

Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Cestou do Moabu

Monument Valley leží na rozhraní amerických států Arizona a Utah. Hlavní proud vozidel, které přijíždějí k tomuto národnímu parku, míří spíše z jihu, z Arizony, od města Page. Forrest Gump Hill se ale nachází na druhé straně – v Utahu směrem na městečko Mexican Hat a Moab. To, že se k vyhledávanému bodu turista blíží, oznamují dokonce modré informační tabule.

Na internetu jsou k nalezení dokonce rady, jak se k tomuto místo dostat – včetně souřadnic (37°06’09.5″N 109°59’21.1″W). „Stačí však zadat Forrest Gump Point do Google Maps a snadno jej najdete,“ radí na internetu jeden z fanoušků filmu.

Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Při cestě ze severu od Mexican Hat je Forrest Gump Hill vlastně jakýmsi předkrmem pro návstěvu celého území Monument Valley, které se stalo vyhledávaným místem mnoha filmařů – nejen Roberta Zemeckise a jeho Forresta Gumpa.

Atraktivní kulisy načervenalých skal se objevují v mnoha amerických westernech včetně těch, v nichž hrála hollywoodská legenda John Wayne. Po známém americkém oscarovém režisérovi Johnu Fordovi, který v Monument Valley natočil patrně nejvíce filmů, je dokonce pojmenovaná jedna z nejatraktivnějších vyhlídek v národním parku.

PSALI JSME:
Clark Gable a jeho DC-3 „Dakota“. Víme, kde skončila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.