
Indikátory důvěry ovšem zůstávají výrazně nad úrovněmi z loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku dopadala omezení spojená s první vlnou pandemie. Důvěra v tuzemské ekonomice klesla v lednu na dvouměsíční minimum, což platí jak o celkovém indikátoru důvěry v ekonomice, tak o náladě mezi podnikateli i spotřebiteli.
Mezi podnikateli se důvěra zhoršila zejména v odvětví obchodu, kde klesají očekávání ohledně vývoje v dalších měsících s tím, jak obchodníkům zůstává zboží na skladech. Důvěra mezi podnikateli se zhoršovala i v ostatních odvětvích, v průmyslu byl pokles ale jen nepatrný a průmysl představuje jediné odvětví, kde je důvěra meziročně vyšší.
Lednový průzkum zároveň ukazuje, že se v průmyslu mezikvartálně zvýšilo využití výrobních kapacit, když na počátku stávajícího čtvrtletí činilo téměř 86 procent. Zakázky v průmyslu i nadále zajišťují práci zhruba na příštích 12 měsíců, podobně jako tomu bylo v říjnu.
Důvěra mezi spotřebiteli klesla zejména pod tíhou obav z růstu nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, zároveň se zvýšily obavy z růstu cen.
Nejistoty ohledně výhledu trhu práce zůstanou pro spotřebitele citlivým tématem zřejmě i do dalších měsíců, v případě inflace ale očekávám, že obavy začnou opadat s tím, jak i díky zlevnění energií může meziroční inflace na počátku letošního roku klesnout pod dvě procenta.
Zhoršení důvěry mezi podnikateli i spotřebiteli není pro začátek letošního roku překvapivou zprávou, neboť ekonomika a život obecně narážejí na omezení spojená se stávající vlnou pandemie.
Zároveň je ale vidět, že dopad stávající vlny pandemie na náladu v ekonomice a i na samotný výkon ekonomiky je o dost méně dramatický, než tomu bylo loni na jaře, kdy se covid-19 objevil jako neznámý a velmi hrozivý fenomén a související restrikce byly tehdy mnohem tvrdší, než nyní.
Pro vývoj v dalších měsících a čtvrtletích bude důležité, zda se úspěšně rozvine vakcinace a zda přinese kýžené efekty nejen v České republice a v Evropě, ale i v dalších světových regionech.
Již počátkem února dostaneme předběžné údaje o výkonu hrubého domácího produktu (HDP) České republiky za loňské závěrečné čtvrtletí. Mezikvartální pokles HDP zřejmě nebyl v závěrečném čtvrtletí až tak výrazný a objevují se názory, že propad HDP za celý loňský rok překoná jen mírně šest procent, zatímco ještě donedávna se pracovala s poklesem výkonu české ekonomiky o více než 6,5 %.
Letos by se česká ekonomika měla vrátit k růstu, v celoročním vyjádření by si HDP mohl připsat zhruba tři procenta, výhled ale zatím zůstává velmi nejistý a bude záviset především na dění na poli pandemie.
Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)