Na podání daně z nemovitosti zbývá týden. Daň se zvýší nejen v Praze, ale i jinde v Česku

Už jen týden mají lidé na podání přiznání k první letošní dani – dani z nemovitosti. Mnohé přitom čeká nepříjemná pravda, daň se jim totiž oproti loňsku zdvojnásobí. Přiznání musí do konce ledna podat všichni ti, kteří se v roce 2019 stali majiteli pozemku, domu či bytu. Nesmí na něj zapomenout ani ti, kteří na již přiznané nemovitosti loni provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali či jinak upravili, takže došlo třeba ke změně výměry pozemku nebo ke zvýšení nadzemních podlaží.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lidé, kteří daňové přiznání na nemovitost již podali, a loni u nich nedošlo k žádné z uvedených změn, nové přiznání letos nepodávají. Takže ani lidé, kterým se daň zdvojnásobuje, nové přiznání nutně nepodávají.

Pouze se mění výpočet daně, její koeficient, a na jaře majiteli nemovitosti přijde složenka na dvojnásobnou částku než loni. Týká se to majitelů nemovitostí jen v některých oblastech ČR. Například na řadě míst hlavního města Prahy. Ale nejen tam.

Bydlení mnoha Pražanům zdražuje kvůli nové vyhlášce o výši koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, jež nabyla účinnost letos 1. ledna. Touto vyhláškou je pro celé území hl. m. Prahy zaveden místní koeficient ve výši 2.

Po osmnácti letech se tedy v metropoli zásadně mění způsob výpočtu daně z nemovitostí. Daň z rezidenčních nemovitostí se nyní bude lišit podle toho, v jaké městské části se příslušná nemovitost nachází.

PSALI JSME:
Nájemné v Česku dramaticky roste, druhým nejrychlejším tempem v EU. A zdražovat bude i letos

Starostové jednotlivých pražských městských částí dlouho volali po tom, aby mohli výši daně přímo ovlivňovat. Loni byli vyslyšeni, přičemž ve 33 městských částech metropole tamní obyvatelé pocítí od právě od letoška zvýšení nemovitostní daně, zatímco ve 24 městských částech zůstane daň bez změny (např. v Praze 2, v Praze 4, v Praze 6).

Z uvedených 33 městských částí se v osmi daň zvýší jen mírně (např. v Praze 12, v Praze-Kolodějích, v Praze-Libuši), ve čtyřech bezmála dvojnásobně (např. v Praze 11, v Praze-Klánovicích) a jednadvaceti pak dvojnásobně (např. v Praze 1, v Praze 3, v Praze 10, v Praze-Řeporyjích).

Zvyšování daně z nemovitosti ve většině pražských městských částí není rozumným krokem. Zvýšení dále zdraží bydlení, které je již nyní v metropoli pro řadu lidí velmi drahé. A to tak, že se někteří Pražané musejí vystěhovávat za město nebo třeba odmítat nebo odsunovat založení rodiny či její početní rozrůstání, což v příštích desetiletích pochopitelně zhorší dopad populačního stárnutí na tuzemský penzijní systém nebo systém financování veřejné zdravotní péče.

PSALI JSME:
Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

Nelze předpokládat, že by se na trhu dostatečně rychle objevily nové městské byty, financované i z vyšší nemovitostní daně. To proto, že výstavba trvá v ČR řadu let; příslušná povolovací řízení jsou, jak známo, jedna z nejdelších na světě.

Řadový Pražan tak bude čelit zase o něco vyšším nákladům bydlení. Přitom v Praze je už nyní v rámci celé ČR takřka nejvyšší podíl domácností, které v pravidelném šetření Českého statistického úřadu uvádí, že mají značnou obtíž vycházet se svým příjmem.

Daň z nemovitosti se letos zdvojnásobí nejen Pražanům. Se zdvojnásobením daně z nemovitosti musí počítat také majitelé nemovitostí v Ústí nad Orlicí. Tamní občané vyšší daní z nemovitosti přispějí na platy úředníkům.

Nedávné rozhodnutí vlády navýšit platy úředníkům o 1500 korun představuje navýšení mzdových nákladů města o takřka dva miliony korun, které pokryjí z navýšené daně právě majitelé nemovitostí. Na vyšší daň z nemovitosti se musí připravit také podnikatelé v Chebu nebo někteří obyvatelé Plzně.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kupujete zadluženou nemovitost? Pozor, ať neskončíte na ulici

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Novinky v osobních financích: Rok od spuštění Apple Pay

Zrekapitulovali jsme nejzajímavější tiskové zprávy ze světa osobních financí, které nám do redakce uplynulý týden přistály v redakční poště. Několik zpráv připomnělo, že vloni 19. února byla v České republice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru