Kupujete zadluženou nemovitost? Pozor, ať neskončíte na ulici

Pan Viktor Kadlík s přítelkyní a dětmi si prostřednictvím realitní kanceláře vyhlédli byt. Prodávající měl dluh u nebankovní společnosti, což také vyplývalo z výpisu listu vlastnictví v Katastru nemovitostí. S tímto dluhem se od začátku počítalo a všechny strany – kupující, prodávající, úvěrující banka i věřitel – byly srozuměny s tím, že bude prodejem bytu dluh uhrazen. Jenže – objevil se další dluh, který však prodávající zamlčel.
Když kupujete nemovitost, na které není žádná zástava či jiné věcné břemeno, je postup poměrně jednoduchý. Jiný je ale postup, pokud na nemovitosti vázne zástavní právo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během třicetidenní lhůty, kterou má katastr na převedení nemovitosti, se ozval další věřitel, jehož prodávající při podpisu zprostředkovatelské smlouvy úmyslně zatajil – a sice nebankovní „specialista na konsolidaci závazků“, který měl odkoupit jakousi pohledávku od prestižní tuzemské spořitelny. Tento věřitel se na poslední chvíli obrátil na soud, který předběžným opatřením převod nemovitosti zablokoval. Rodina Kadlíkových se tak najednou octila bez bytu, ale i bez většiny peněz z kupní ceny.

„Nákup bytu jsme financovali hypotečním úvěrem, na který nám navíc rodiče ručili svým domem. Hrozilo tedy nejen, že přijdeme o peníze, ale v podstatě i o dvě nemovitosti. Byla to skutečně zoufalá situace. Realitní společnost se naštěstí k věci postavila slušně a pomohla situaci vyřešit,“ říká Kadlík.

Když kupujete nemovitost, na které není žádná zástava či jiné věcné břemeno, je postup poměrně jednoduchý. Kupní smlouva je obvykle nastavena tak, že prodávající obdrží peníze až poté, co bude nemovitost v katastru přepsána na kupujícího. Mezitím jsou finanční prostředky v takzvané úschově – advokátní, notářské, bankovní či u realitní kanceláře.

Jiný je ale postup, pokud na nemovitosti vázne zástavní právo. „V praxi je to velmi časté a často bývá vypořádáno až právě v momentě prodeje,“ říká Lukáš Štrajt, vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality, která Kadlíkovým zprostředkovala nákup bytu a dodává: „Část z kupní ceny jde přímo zástavnímu věřiteli na úhradu pohledávky a pouze to, co zbyde, doputuje k prodávajícímu. Až ve chvíli, kdy věřitel své peníze dostane, dojde k odstranění zástavního práva z listu vlastnictví a nemovitost může být v katastru převedena na kupujícího.“

Štrajt upozorňuje, že vždy záleží na podmínkách úvěrující banky, za jakých podmínek schválí čerpání finančních prostředků: „Kupní smlouva zahrnovala požadavek ze strany úvěrující banky zohlednit dluhy prodávajícího. V tomto případě úvěrující banka vyžadovala vypořádání zástavy na listu vlastnictví, tedy vyplacení pohledávky, přičemž by poté došlo k odstranění zápisu zástavy a zákazu zcizení.“

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

To, co se pro pana Kadlíka a jeho rodinu mohlo stát noční můrou, nakonec dobře dopadlo díky nadstandardnímu přístupu realitní kanceláře. Její právníci začali vyjednávat s novým věřitelem a prodávajícím o vyrovnání dluhu, aby mohlo být předběžné opaření staženo.

Ukázalo se ale, že prodávající nejenže nedokáže své závazky uhradit, ale že kromě prodávaného bytu nemá ani žádný další majetek. Vedení realitky proto rozhodlo, že firma převezme dluhy prodávajícího, který jí je bude následně bezúročně splácet v malých měsíčních splátkách, tak aby věřitel okamžitě dostal své peníze, stáhl předběžné opatření na katastru a rodina pana Kadlíka neskončila před Vánocemi na ulici.

Škoda, že M&M Reality podobně nadstandardním způsobem nepřistupovala v minulosti k dalším svým klientům. Například letos v květnu jsme psali o rodině Ježíškových, kteří rovněž přišli o domov, a na krku jim zůstala hypotéka. Loni koupili od realitní kanceláře za dva miliony korun rodinný domek a brzy nato jim uvnitř zplesnivěl tak, že se v něm nedá bydlet. Vlastníkem, tedy prodávajícím domku, byla firma patřící do holdingu M&M Reality, která se zabývá vykupováním nemovitostí. Realitka tedy nebyla jen zprostředkovatel, jako v případě rodiny pana Kadlíka.

PSALI JSME:
Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.