
„Objem úvěrů rostl, avšak celková připsaná státní podpora se v roce 2018 nezměnila a zůstala na částce 3,9 miliardy korun,“ doplnil místopředseda AČSS Tomáš Kořínek.
Prostřednictvím úvěrů se poskytlo 67,4 miliardy korun, což představuje jak meziroční nárůst o 12,1 miliardy korun (téměř o 22 %), tak o největší objem od let 2007–2008.
„Přestože jsme měli loni rekordní rok a lidé si půjčili nejvíce od let 2007–2008, objem připsané státní podpory se meziročně nezměnil. Za posledních deset let příspěvek státu do systému stavebního spoření dokonce klesl o více než 10 miliard korun,“ konstatoval Tomáš Kořínek, místopředseda AČSS.
Dříve si lidé půjčovali především na rekonstrukce, v posledních letech však vzrostla poptávka po úvěrech na pořízení nebo výstavbu vlastního bydlení. „Zatímco v roce 2014 využilo prostředky na pořízení nového bydlení 23 % těch, kteří si vzali úvěr od stavební spořitelny, vloni to bylo už 30 %. Podíl úvěrů na výstavbu nových bytů a rodinných domů se ve stejném období zvýšil o tři procentní body,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.
Efektivita systému stavebního spoření
„Efektivita systému stavebního spoření dlouhodobě roste. V roce 2018 jsme dosáhli rekordních čísel, kdy jedna koruna státní podpory vygenerovala 16,7 koruny, které putovaly ve formě úvěrů do bydlení. Půjčené peníze pak byly využity různými způsoby k vylepšení nebo pořízení vlastního domova. Nejenže tak stavebko pomohlo spoustě lidem k lepšímu bydlení, ale navíc přispělo ke zvýšení výkonu stavebního sektoru,“ konstatoval předseda AČSS Jan Jeníček.
