Pozor! Maximální výši státní podpory u stavebka můžou osekat poplatky

Máte stavební spoření? A posíláte na váš účet u stavební spořitelny peníze každý měsíc, nebo jen jednou za rok – až v prosinci? A počítáte s poplatky za vedení účtu?
Podporu za rok 2018 dostanete i tehdy, když smlouvu o stavebním spoření uzavřete na úplném konci letošního roku a v příslušném termínu stihnete na účet přesunout odpovídající sumu. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Jestliže posíláte peníze na účet u stavební spořitelny až prosinci, tikají vám hodiny. Abyste pro své úspory dosáhli maximálního zhodnocení formou státní podpory, měli byste do stavební spořitelny poslat peníze bankovním převodem nejpozději v pátek 28. prosince. Jistější je ale – jak informovala Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) – poslat je o den dříve.

V hotovosti pak můžete peníze uložit i na Silvestra, ale podle asociace s jistotou jen na centrále. Poslední den v roce mají otevřeny i centrály stavebních spořitelen a většina z nich umožňuje příjem hotovostních vkladů až do zavírací hodiny.

Pakliže budete chtít ukládat peníze v hotovosti jinde než v centrále stavební spořitelny, např. v pobočkách bank nebo pomocí vkladových bankomatů, raději si předem ověřte podmínky převodu vložených peněz, aby na účtu vašeho stavebního spoření nepřistály až v lednu.

PSALI JSME:
Češi mají stavebko stále rádi, říká šéf Buřinky Jiří Plíšek

„Státní podpora je jednou z velkých výhod stavebního spoření. Aby o ni klient nepřišel, musí v daném roce na příslušný účet převést peníze. Množství vložených prostředků se pak odrazí na výši přiznané podpory,“ informoval tajemník AČSS Jiří Šedivý.

„Není rozhodující, zda peníze na stavební účet posíláte jednou ročně nebo častěji. Nezáleží ani na tom, v jaké části roku je na účet vložíte. Podporu za rok 2018 dostanete i tehdy, když smlouvu o stavebním spoření uzavřete na úplném konci letošního roku a v příslušném termínu stihnete na účet přesunout odpovídající sumu,“ upozornil Šedivý.

Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS), ale operuje s včasnějším termínem: „Závěr roku bývá hektický, a proto by klienti neměli odeslání peněz nechávat na poslední chvíli. Ideálně by to měli stihnout do 21. prosince letošního roku. To platí i v případě, že si ještě budou chtít uzavřít nové stavební spoření a získat státní příspěvek za tento rok. Pokud finančního poradce nebo naši centrálu navštíví včas, vyhnou se frontám a zbytečnému čekání.“

PSALI JSME:
Nejoblíbenějším způsobem spoření je to stavební. Investiční zlato je na druhém místě

Ani asociace, ani RSTS však ve svých aktuálních tiskových zprávách neupozornily na to, že výši ministerstvem financí přiznané a vyplacené státní podpory mohou ovlivnit poplatky, které si stavební spořitelny odečítají z uložených vkladů.

Raiffeisen stavební spořitelna například před pár dny informovala, že pokud na svůj účet stavebního spoření „vložíte alespoň 20 000 korun za rok, získáte nárok na plnou státní podporu“. Není to ale pravda.

Když na účet stavebka u RSTS letos vložíte jednorázově anebo v průběhu roku celkem 20 tisíc korun, státní podpora se vám sníží o čtvrtletní poplatky za vedení účtu, které uvedená spořitelna v roce 2017 zvedla o sto procent z 80 na 160 korun. Výpočet státní podpory tedy nebude z dvaceti tisíc korun, ale z částky ponížené o poplatky za celý rok ve výši 640 Kč.

„Paní na žižkovské centrále mne na to naštěstí upozornila, když jsem tam vloni na konci roku zakládal stavebko dětem,“ řekl našemu portálu pan Michal z Jesenice u Prahy, který kvůli poplatkům a pro „sichr“ posílá na účet u stavební spořitelny měsíčně částku 1700 korun.

PSALI JSME:
2017: Modrá pyramida na rekordu v úvěrech na bydlení

Základní informace jednotlivých stavebních spořitelen ke 12. 12. 2018, zdroj AČSS:

ČMSS (Vinohradská 3218/169, Praha 10)

Centrála ČMSS má otevřeno i 31. 12. do 13:00, ovšem peníze nepřijímá, takže tam můžete uzavřít smlouvu, ale peníze musíte vložit hotově v pobočce své banky. ČMSS nabízí uzavření smlouvy pro mladé od narození do 35 let se slevou až 2 000 Kč na poplatku za jeho uzavření. Znamená to, že smlouvy s cílovou částkou do 200 tisíc Kč jsou zdarma.

Stavební spořitelna České spořitelny (Vinohradská 180, Praha 3)

Peníze na účet můžete vložit jak v centrále společnosti, tak ve všech pobočkách České spořitelny i v pondělí 31. 12. 2018. Spořitelna nabízí při uzavření smlouvy prémii až 1500 Kč. Pokud si však smlouvu uzavřete on-line na webu, uzavření je zdarma. Pokud klient doručí uzavřenou smlouvu a složí vklad 2 000 Kč do konce roku, bude zařazen do slosování o auto Škoda Octavia.

Modrá pyramida (Bělehradská 128, Praha 2)

Smlouvu můžete uzavřít i 31. 12. – s využitím biometrického podpisu je to možné ve všech pobočkách až do 24:00. V papírové podobě pak nejpozději 31. 12. do 12:00 jen v pražské centrále. Peníze můžete vložit na účet v KB až do 31. 12. do 12:30 (tj. super expresní vklad bez poplatku). Pyramida nabízí dvě akce – 2 000 Kč slevu na založení, a navíc úrokový bonus 0,5 % ročně. Pokud si tedy založíte stavebko s cílovou částkou do 200 tisíc Kč, máte ho zcela zdarma s úročením 1 %. Díky státní podpoře se dostanete na zhodnocení až 3,76 %. Pozor, akce platí jen do 14. prosince 2018.

Raiffeisen stavební spořitelna (Koněvova 2747/99, Praha 3)

Vklad hotovosti můžete provést přímo v centrále společnosti ještě 31. 12. do 14:00. Stejně tak můžete na Silvestra stihnout uzavřít smlouvu. Pokud chcete smlouvu uzavřít on-line, pak do 14. 12. Ještě o tři dny déle trvá akce, která umožňuje uzavřít stavebko zdarma, pokud je cílová částka 200 tisíc Kč a k 19. prosinci má klient na účtu minimálně 20 tisíc Kč. RSTS však nabízí i akci pro děti a mladé do 25 let – garantovaný úrok 1,5 % ročně min. po dobu šesti let. Díky tomu celkové zhodnocení vyšplhá na 4,06 % ročně.

Wüstenrot – stavební spořitelna (Na Hřebenech II 1718/8, Praha 4)

Vklad v hotovosti, který je u WSS zdarma, můžete provést v pokladně v centrále Wüstenrot do 31. 12. do 15:00. Pro děti a mladé do 24 let věku nabízí spoření s cílovou částkou 150 tisíc Kč nebo 300 tisíc Kč bez poplatku za uzavření smlouvy. Pro klienty starší 24 let nabízí WSS 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, pokud ji sjednají on-line. Úroková sazba činí 1,2 % bez jakýchkoliv dalších podmínek, věkových omezení či poznámek pod čarou.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB