
I když osobní výdaje Američanů v závěru loňského roku poklesly, příjmová stránka zůstává silná. Předběžný americký hrubý domácí produkt (HDP) za čtvrté čtvrtletí pak ukáže nadpotenciální anualizovaný růst ve výši 2,6 procenta. Evropské sentiment indikátory odhalí, že recese se spíše vzdaluje, než že by se k ní eurozóna přibližovala.
Ekonomické indikátory tohoto týdne by měly potvrdit snižující se riziko recese na obou stranách Atlantického oceánu a podpořit klesající rizikovou averzi na trzích. To je prostředí, ze kterého by mělo i nadále profitovat euro. Sentiment indikátory z Německa i eurozóny jako celku (GfK, IFO, PMI) by vesměs měly potvrdit pomalu se zlepšující nákladu na straně spotřebitelů, investorů i firem.
Kompozitní indikátor PMI za leden by se za eurozónu jako celek mohl dostat nad 50 bodů, tedy do pásma zvyšující se aktivity.
Data by měla potvrdit naše očekávání, že na nadcházejícím zasedání Evropská centrální banka (ECB) zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů.
Americká ekonomika rostla v závěrečném čtvrtletí loňského roku anualizovaným tempem 2,6 procenta. To by znamenalo vyšší růst ve srovnání s poslední projekcí FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.). Měl by být postaven především na spotřebě domácností, u které předpokládáme růst též ve výši 2,6 procenta.
Investice by měly růst dokonce ještě o něco vyšším tempem, negativně naopak bude působit zahraniční obchod. S posupným ústupem inflačních tlaků a zhoršujícími se americkými sentiment indikátory předpokládáme, že Fed již na nadcházejícím zasedání počátkem února zvýší sazby pouze o 25 bazických bodů.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)