
Školní potřeby pro děti řeší především ženy, a pokud jejich úspory na výdaje spojené se začátkem školního roku nestačí, nejčastěji si půjčí potřebné peníze v rámci rodiny. Větší potřebu půjčit si peníze na školní potřeby mají domácnosti se čtyřmi a více členy a rodiče, kteří jsou svobodní nebo rozvedení.
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, v průzkumu zjistila, že na školní potřeby si musí vzít úvěr jen bezmála čtyři procenta českých domácností.
„Nákup školních pomůcek může, především u rodin s více dětmi, znamenat podstatný zásah do rozpočtu domácnosti. V našem průzkumu jsme zaznamenali i rodiny, kde si rodiče museli na školní výbavu pro své děti půjčit i více než pět tisíc korun. Celkově jsou ale půjčky za tímto účelem naprosto výjimečné a při nedostatku financí zpravidla pomůže širší rodina,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.
Nejchudší rodiny
Vedle nezaměstnaných rodičů si na školní pomůcky půjčují nejčastěji rodiče zaměstnaní na základě smlouvy o dílo nebo dohody o provedení práce. Největší částky si na školní výbavu svých dětí půjčují rodiče zaměstnaní v oboru zemědělství a lesnictví. Potřeba půjčit si peníze na školní pomůcky pro děti nijak zásadně nesouvisí s dosaženým vzděláním rodičů.
„Není překvapením, že si peníze na školní pomůcky potřebují půjčit především domácnosti, kterým jejich rozpočet často nevystačí ani na nejlevnější potraviny a oblečení. Rodiče, kteří potřebují úvěr na výbavu dětí do školy, mají navíc často i další závazky po splatnosti a nemají žádné úspory,“ dodala Palendalová.
I když budou rodiče vybírat mezi nejlevnějšími nabídkami, přijde výbava pro dítě nastupující do první třídy minimálně na téměř pět tisíc korun. Další peníze ovšem stojí školní výlety, exkurze, povinné kurzy nebo pobyt na škole v přírodě. Rodiny, kterým jejich příjmy a úspory nestačí na pořízení školních pomůcek pro děti, mají možnost obrátit se na různé neziskové a charitativní organizace, nebo pořídit levnější výbavu z druhé ruky.
Pastelkovné od státu
Některé rodiny stále nevědí, že s výdaji pro školáka může pomoci stát nebo obce. „Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 3860 korun. Na potřeby školáka může tedy stát vyčlenit až 38 600 korun,“ sdělil redakci ekonom Lukáš Kovanda.
Dobrou zprávou podle něho je to, že navzdory rapidní inflaci, která letos dosáhne až čtyř procent, se náklady na školáka zvyšují meziročně jen zhruba o 1,6 procenta. O jednorázovou finanční pomoc, která pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě, mohou rodiče v tíživé sociální situaci žádat na svém Úřadu práce.
Kovanda rovněž připomněl, že ministerstvo školství v roce 2012 zrušilo takzvané pastelkovné a vyplácí pouze jeho základní částku. Ta se od září po patnácti letech zvyšuje z 200 na 500 korun na žáka. Tyto peníze, celkem 33 milionů korun, přicházejí na nákup pomůcek školám. „Své vlastní ´pastelkovné´ vyplácí ale také řada měst a obcí ze svých rozpočtů. Například Hodonín bude letos vyplácet dva a půl tisíce koruny na žáka,“ dodal Kovanda.