
Stavebních povolení bylo vydáno o 1,9 % méně, orientační hodnota těchto povolení však vzrostla o 20,7 procenta. Zatímco průmysl má své dno již za sebou, české stavebnictví jej se zpožděním dobíhá. Vzhledem k tomu, že hodně firem své investice pozastavilo, bude se sektor z koronavirové krize vzpamatovávat dlouho.
Českému stavebnímu sektoru by mohl pomoci i nový stavební zákon. Ten by měl výrazně zkrátit dobu vydávání stavebních povolení a také celý proces zjednodušit. Pro stavební úřady by platily fixně stanovené lhůty, v platnost by měla vejít také takzvaná integrace stavebního řízení, v jejímž rámci by všechna potřebná razítka od tzv. dotčených orgánů státní správy musel zajistit samotný stavební úřad.
I tak ale za celý letošní rok očekáváme propad stavebního sektoru o 0,6 procenta. Vzhledem ke koronavirové krizi se firmy do investic nepohrnou, v odvětví navíc mohou chybět i agenturní zahraniční pracovníci, kteří se s nástupem krize vrátili domů.
I nadále se bude dařit spíše inženýrským stavbám, čemuž napomáhá i rekordní objem státních veřejných investic plánovaných pro tento rok, zatímco bytová výstavba bude spíše zaostávat. K růstu ve stavebnictví, které má tendenci za vývojem ekonomiky zaostávat, vrátí podle našeho odhadu až v roce 2022.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)